Osoby z chorobami przewlekłymi zyskają dostęp do większej liczby badań oraz kompleksowej opieki lekarza i pielęgniarki z POZ. Lekarz rodzinny będzie mógł je potem skonsultować z kardiologiem czy endokrynologiem. Tak wynika z wchodzącej w życie 1 października nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Chodzi o to, by pacjent miał możliwość szybszej diagnostyki i częstszych wizyt u lekarza. Jak argumentują przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, duża część chorych nie wymaga opieki specjalisty. Lekarz POZ poradzi sobie z leczeniem.
Czytaj więcej
Lekarz POZ będzie mógł kierować pacjenta na diagnostykę i poszerzony zakres badań, a pacjenci cie...
Lekarze POZ będą mieli możliwość leczenia cukrzycy, nadciśnienia, niewydolności serca, chorób płuc czy niedoczynności tarczycy. Zmiany mają być fakultatywne – lekarze nie muszą wykonywać nowych obowiązków. Nie wszyscy pacjenci będą więc mieli możliwość skorzystania ze zmian.
– Wielu lekarzy POZ nie zdecyduje się na leczenie cukrzycy czy chorób serca – mówi Michał Sutkowski, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.