Subwariant, nazwany BA2, został wykryty w czasie badań genetycznych próbek pobranych od chorych na COVID-19. Wariant ten posiada większą liczbę mutacji niż wariant Omikron i może być bardziej zjadliwy.

Jednak - jak zaznacza "Jerusalem Post" - na razie nie sposób określić jakie zagrożenie stanowi subwariant BA2. Resort zdrowia uspokaja, że na razie nie ma dowodów, by subwariant ten zachowywał się inaczej niż wariant Omikron.

Czytaj więcej

Izrael: Fala zakażeń nadal rośnie. Kolejny rekord, ponad 400 tys. testów

Subwariant BA2 po raz pierwszy pojawił się kilka tygodni temu w Chinach, a po raz pierwszy miał pojawić się w Indiach. Przypadki zakażenia tym wariantem wykryto jak dotąd w Danii, Australii, Kanadzie i Singapurze.

Izrael w ostatnich dniach notuje rekordowe liczby zakażeń koronawirusem. W kraju powoli rośnie liczba chorych na COVID-19 w szpitalach, których stan jest ciężki - obecnie takich pacjentów jest 283, w porównaniu do 136 przed tygodniem. Liczba aktywnych zakażeń koronawirusem w Izraelu wynosi obecnie ok. 260 tysięcy.

283

Tylu chorych na COVID-19 przebywa obecnie w szpitalach w Izraelu w stanie ciężkim

Tymczasem izraelski rząd poinformował, że liczba osób zaszczepionych na COVID-19 czwartą dawką szczepionki przekroczyła 500 tysięcy. Czwartą dawką są w Izraelu szczepione osoby powyżej 60. roku życia oraz osoby szczególnie narażone na ostry przebieg COVID-19.