Doradzająca izraelskiemu rządowi w sprawie walki z pandemią komisja rekomendowała szczepienie seniorów i pracowników ochrony zdrowia czwartą dawką już 21 grudnia, ale dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia, Nachman Ash nie zdecydował się wówczas na taki krok, który wywoływał wątpliwości w związku z brakiem danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania czwartej dawki szczepionki.

W ubiegłym tygodniu Ash wydał zgodę na podawanie czwartej dawki osobom z obniżoną odpornością i rezydentom domów opieki.

Teraz Bennett poinformował o poszerzeniu grupy osób dopuszczonych do szczepień czwartą dawką o wszystkich seniorów (osoby powyżej 60. roku życia) oraz pracowników ochrony zdrowia. Premier Izraela podkreślał, że decyzja zapadła "po konsultacjach z ekspertami".

27 tys.

Tyle zakażeń wykryto w Izraelu w ubiegłym tygodniu

Izrael mierzy się obecnie z uderzeniem wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2, który może napędzić najwyższą jak dotąd falę zakażeń w tym kraju. Według Bennetta w najbliższych dniach liczba zakażeń koronawirusem w Izraelu może osiągnąć poziom 50 tysięcy dziennie, ponad pięciokrotnie więcej niż w szczytowych momentach poprzednich fal epidemii.

Czwartą dawkę szczepionki na COVID-19 będzie się podawać uprawnionym do jej przyjęcia w Izraelu najwcześniej sześć miesięcy po podaniu trzeciej dawki szczepionki.

Pomimo wysokiej zakaźności wariantu Omikron osoby w pełni zaszczepione na COVID-19 mogą nadal prowadzić "mniej lub bardziej" normalne życie - mówił premier Izraela

 Bennett mówił jednocześnie, że pomimo wysokiej zakaźności wariantu Omikron osoby w pełni zaszczepione na COVID-19 mogą nadal prowadzić "mniej lub bardziej" normalne życie, podczas gdy izraelski rząd będzie działał, by chronić tych, którzy są narażeni na ostry przebieg COVID-19.

Premier Izraela poinformował przy tym o zmianach zasad kwarantanny - obowiązek kwarantanny nie będzie nakładany na osoby w wieku od pięciu lat wzwyż, które miały kontakt z osobą zakażoną, jeśli test na COVID-19 da u nich wynik negatywny.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W ubiegłym tygodniu w Izraelu wykryto niemal 27 tys. zakażeń koronawirusem, o ok. 200 proc. więcej, niż tydzień wcześniej. Gwałtownemu wzrostowi liczby zakażeń nie towarzyszy równie szybki wzrost liczby chorych na COVID-19 w stanie ciężkim w szpitalach - obecnie takich pacjentów jest w izraelskich szpitalach 114, a przez ostatnie dwa tygodnie liczba ta wahała się od 80 do 90.