Szef WHO: 2022 musi być rokiem, w którym zakończymy pandemię

Szef Światowej Organizacji Zdrowia wezwał w poniedziałek świat do zjednoczenia się i podjęcia trudnych decyzji koniecznych do zakończenia pandemii koronawirusa w ciągu najbliższego roku.

Publikacja: 20.12.2021 19:28

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Foto: AFP

- 2022 musi być rokiem, w którym zakończymy pandemię - powiedział dziennikarzom w Genewie dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W związku ze zbliżającym się końcem roku, szef ONZ-owskiej agencji zdrowia przyznał, że "wszyscy chcemy spędzić czas z przyjaciółmi i rodziną. Wszyscy chcemy wrócić do normalności".

Jednocześnie zwrócił uwagę, że powrót do normalności wiąże się z zapewnieniem sobie ochrony teraz, szczególnie w obliczu pojawienia się nowego wariantu koronawirusa.

Od czasu, gdy po raz pierwszy odnotowano nowy wariant  w Republice Południowej Afryki w listopadzie, Omikron został zidentyfikowany w dziesiątkach krajów, rozwiewając nadzieje, że najgorszy okres pandemii już minął.

Czytaj więcej

Niemieckie władze zapowiadają zaostrzenie obostrzeń

Pomimo wskazań, że nie jest on bardziej poważny niż wariant Delta - wciąż dominujący szczep - Omikron wykazał we wczesnych danych większą zdolność do przenoszenia się i niepokojącą odporność na szczepionki. 

Wobec szybko rosnącej liczby zachorowań, Tedros podkreślił, że lepiej jest odwoływać imprezy "teraz i świętować później, niż świętować teraz i smucić się później". 

- Musimy się skupić na zakończeniu tej pandemii - przekonywał.  Dodał, że powstrzymanie pandemii jest możliwe, ale będzie to wymagało użycia wszystkich narzędzi, jakie mamy do dyspozycji, począwszy od szczepionek po noszenie masek i fizyczne zdystansowanie się.

Wskazał także, że konieczne jest zakończenie nierównego dostępu do szczepionek na świecie. - Jeśli mamy zakończyć pandemię w nadchodzącym roku, musimy położyć kres nierównościom - powiedział.

Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku