Reklama

Szczepionka Pfizer/BioNTech chroni słabiej przed wariantem Omikron

Wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 częściowo unika odpowiedzi układu odpornościowego osób, które zostały zaszczepione dwoma dawkami szczepionki Pfizer/BioNTech - poinformował prof. Alex Sigal z Afrykańskiego Instytutu Badań nad Zdrowiem z RPA.

Publikacja: 08.12.2021 05:44

Szczepionka Pfizer/BioNTech

Szczepionka Pfizer/BioNTech

Foto: PAP/EPA

arb

Jednocześnie z badań przeprowadzonych w RPA wynika, że osoby zaszczepione szczepionką Pfizer/BioNTech są w stanie zneutralizować cząsteczki koronawirusa po zakażeniu wariantem Omikron, a podanie przypominającej (trzeciej) dawki szczepionki zwiększa ich ochronę przed rozwinięciem się COVID-19 po kontakcie z Omikronem.

W ramach badania pobrano krew od 12 osób, które zostały zaszczepione dwoma dawkami szczepionki Pfizer/BioNTech - wynika z opisu badania, który opublikowano na stronie Afrykańskiego Instytutu Badań nad Zdrowiem.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Ochrona zdrowia
Do 2030 r. w Europie będzie brakować 4,5 mln pracowników ochrony zdrowia
Materiał Promocyjny
W poszukiwaniu nowego pokolenia prezesów: dlaczego warto dbać o MŚP
Ochrona zdrowia
Jeden lekarz na 300 pacjentów w szpitalach psychiatrycznych
Ochrona zdrowia
Likwidacja izb wytrzeźwień paraliżuje SOR-y
Ochrona zdrowia
COVID-19. Mniej szczepionek, ale też mniej zainteresowanych
Materiał Promocyjny
Stacje ładowania dla ciężarówek pilnie potrzebne
Ochrona zdrowia
Nowa minister zdrowia: Niemówienie o pieniądzach w ochronie zdrowia było błędem
Materiał Promocyjny
Prawnik 4.0 – AI, LegalTech, dane w codziennej praktyce
Reklama
Reklama