Jednocześnie z badań przeprowadzonych w RPA wynika, że osoby zaszczepione szczepionką Pfizer/BioNTech są w stanie zneutralizować cząsteczki koronawirusa po zakażeniu wariantem Omikron, a podanie przypominającej (trzeciej) dawki szczepionki zwiększa ich ochronę przed rozwinięciem się COVID-19 po kontakcie z Omikronem.

W ramach badania pobrano krew od 12 osób, które zostały zaszczepione dwoma dawkami szczepionki Pfizer/BioNTech - wynika z opisu badania, który opublikowano na stronie Afrykańskiego Instytutu Badań nad Zdrowiem.

Badacze zaobserwowali 41-krotny spadek zdolności przeciwciał do neutralizowania wirusa w przypadku kontaktu z wariantem Omikron (w porównaniu do kontaktu z dotychczas dominującymi wariantami koronawirusa

Badanie wykazało, że w przypadku pięciu na sześć próbek pobranych od w pełni zaszczepionych, którzy dodatkowo przeszli wcześniej zakażenie koronawirusem, przeciwciała obecne w krwi były w stanie zneutralizować cząsteczki wariantu Omikron.

Czytaj więcej

Nigeria: Nawet milion szczepionek na COVID się przeterminowało

"Wyniki są lepsze niż się spodziewałem. Im więcej przeciwciał się ma, tym większa szansa, że ochronią one przed wariantem Omikron" - napisał prof. Sigal na Twitterze.

Prof. Sigal poinformował też, że jego laboratorium nie badało jak na kontakt z Omikronem reaguje krew osób, które otrzymały trzy dawki szczepionki, ponieważ w RPA nie rozpoczęło się jeszcze podawanie dawek przypominających.

Jednocześnie - jak wynika z opisu badania - badacze zaobserwowali 41-krotny spadek zdolności przeciwciał do neutralizowania wirusa w przypadku kontaktu z wariantem Omikron (w porównaniu do kontaktu z dotychczas dominującymi wariantami koronawirusa). Szacunek ten nie jest jednak ostateczny - prof. Sigal zapowiada, że może zostać skorygowany w oparciu o dalsze badania. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że Omikron unika odpowiedzi układu odpornościowego osoby zaszczepionej w większym stopniu, niż wariant Beta - poprzedni wariant, który pojawił się w RPA. 

Dotychczasowe wyniki badań nie przesądzają, czy szczepionka chroni słabiej przed ostrym COVID-19 lub zgonem po zakażeniu koronawirusem w przypadku kontaktu z wariantem Omikron.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM