Wariant koronawirusa wykryty w Republica Południowej Afryki i Botswanie, któremu Światowa Organizacja Zdrowia przypisała grecką literę Omikron, zawiera 32 mutacje w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa. Naukowcy obawiają się, że zaobserwowane w wariancie B.1.1.529 zmiany sprawią, iż będzie on bardziej odporny na działanie szczepionek, niż dotychczas obserwowane szczepy.

Firmy Pfizer i BioNTech prowadzą obecnie badania, które dadzą odpowiedź, czy dopuszczona do użycia szczepionka jest skuteczna przeciwko nowemu wariantowi. Zapowiedziano, że wysyłka nowej wersji, dostosowanej do nowego wariantu, może nastąpić w ciągu około 100 dni.

Czytaj więcej

Minister zdrowia Francji: Omikron może już krążyć po kraju

W niedzielę władze Izraela zapowiedziały, że zamykają swoje granice dla obcokrajowców w związku z pojawieniem się nowego wariantu.

Decyzję w tej sprawie podjęły również władze Maroka. Przez najbliższe dwa tygodnie wszystkie loty do kraju zostaną odwołane. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśniło, że decyzja została podjęta w celu "walki z pandemią i ochrony życia obywateli". 

Czytaj więcej

Naukowcy: Otwarcie Chin? Nawet 630 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie

W ubiegłym roku Maroko utrzymywało zamknięte granice z powodu pandemii, obawiając się, że system opieki zdrowotnej nie poradzi sobie z falami zakażeń, jakie były widziane w Europie.