Reklama
Rozwiń

Ministerstwo Zdrowia ma receptę na fałszywe certyfikaty covidowe

Wystawiający zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw Covid-19 będzie uwiarygadniał się nie tylko profilem zaufanym, ale dodatkowo także SMS-em.

Publikacja: 26.11.2021 11:39

Unijny Certyfikat Covid-19, tzw. "paszport covidowy"

Unijny Certyfikat Covid-19, tzw. "paszport covidowy"

Foto: PAP/Leszek Szymański

W ten sposób Ministerstwo Zdrowia chce walczyć z osobami wydającymi fałszywe zaświadczenia o szczepieniu przeciw Covid-19. Niedawno proceder po raz kolejny nagłośnili dziennikarze TVN24. Dowiedli, że pracownicy podkrakowskiej przychodni na masową skalę wystawiali zaświadczenia osobom, które nie chciały się szczepić. Zamiast szczepionki, pacjenci dostawali plaster na ramię i gotowy certyfikat. Za taką „usługę” płacili od 450 do 900 zł.

Jak tłumaczy Mariusz Politowicz, farmaceuta, który w swojej aptece w wielkopolskim Pleszewie zaszczepił łącznie 1000 osób, SMS-y zaczęły przychodzić już w czwartek. – Takie dwustopniowe logowanie to utrudnienie dla fałszerzy. Teraz, by zalogować się do systemu, nie wystarczy tylko profil zaufany. Przychodzi także SMS z żądaniem wpisania jednorazowego wielocyfrowego kodu. Kod jest ważny przez kilka minut i żeby go wpisać, trzeba być przed komputerem - tłumaczy Mariusz Politowicz.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc