Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że wielu zaszczepionych ludzi błędnie myśli, że szczepionka oznacza, że nie muszą już podejmować żadnych innych środków ostrożności.

Nalegał, aby osoby w pełni zaszczepione stosowały środki zapobiegające zakażeniu wirusem i przekazaniu go dalej, podkreślając, że bardziej zaraźliwa Delta oznacza, że szczepionki nie są tak skuteczne w walce z przenoszeniem wirusa.

- Jesteśmy zaniepokojeni fałszywym poczuciem bezpieczeństwa, że szczepionki zakończyły pandemię i ludzie, którzy są zaszczepieni, nie muszą podejmować żadnych innych środków ostrożności - powiedział  dziennikarzom.

Czytaj więcej

Słowacja wprowadza lockdown na dwa tygodnie

- Szczepionki ratują życie, ale nie zapobiegają w pełni przenoszeniu choroby. Dane wskazują, że przed pojawieniem się wariantu Delta, szczepionki ograniczały przenoszenie choroby o około 60 procent. Z Delta, że spadła do około 40 procent - dodał.

- Jeśli jesteś zaszczepiony, masz znacznie niższe ryzyko ciężkiej choroby i śmierci, ale nadal jesteś narażony na ryzyko zakażenia i zarażenia innych - powiedział szef WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia od dawna podkreśla, że obecnie dostępne szczepionki przeciw COVID-19 mają na celu przede wszystkim zmniejszenie ryzyka ciężkiej choroby, hospitalizacji i śmierci, a nie przenoszenia wirusa.