Reklama
Rozwiń

Saksonia rozważa częściowy lockdown. Ponad 60 tys. zakażeń w Niemczech

Niemiecki "Bild" pisze, że władze Saksonii, landu z najniższym wskaźnikiem wyszczepienia i najwyższym wskaźnikiem zakażeń, rozważają wprowadzenie częściowego lockdownu, by opanować transmisję koronawirusa SARS-CoV-2.

Publikacja: 18.11.2021 15:05

Angela Merkel

Angela Merkel

Foto: PAP/EPA

arb

Władze Saksonii rozważają zamknięcie teatrów, odwołanie koncertów i organizację meczów piłkarskich bez udziału publiczności. Zamknięte miałyby też zostać bary i dyskoteki - podaje "Bild".

Liczba zakażeń koronawirusem w Saksonii wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca 14-krotnie. Land jest bastionem Alternatywy dla Niemiec, partii, która zrzesza wielu polityków sceptycznych wobec szczepień przeciw COVID-19. Politycy AfD często brali też udział w protestach przeciw obostrzeniom. 

Czytaj więcej

Holandia: Gwałtowny wzrost liczby zakażeń dzieci. Brakuje testów

W czwartek szefowie rządów landów mają rozmawiać o ogólnokrajowych środkach walki z epidemią koronawirusa, która znów uderzyła w Niemcy. W Niemczech w ciągu ostatniej doby wykryto 65 371 zakażeń - najwięcej od początku epidemii. Zmarło 264 chorych na COVID-19.

Partie negocjujące obecnie utworzenie nowego rządu w Niemczech - SPD, FDP i Zieloni - przedstawiły projekt przepisów, które przewidują konieczność okazywania dowodu zaszczepienia, bądź ważnego, negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub potwierdzenie statusu ozdrowieńca przez osoby korzystające z transportu publicznego oraz osoby pracujące stacjonarnie.

CDU/CSU uważa, że nowa większość w parlamencie nie idzie wystarczająco daleko. Zdaniem chadeków należy przedłużyć obowiązujący w Niemczech stan epidemii

Nowe przepisy umożliwiają też landom wprowadzanie surowszych obostrzeń, w zależności od sytuacji epidemicznej, która najtrudniejsza jest we wschodnich i południowych landach.

Tymczasem CDU/CSU uważa, że nowa większość w parlamencie nie idzie wystarczająco daleko. Zdaniem chadeków należy przedłużyć obowiązujący w Niemczech stan epidemii (wygaśnie 25 listopada).

W czwartek niemiecki komitet doradczy ds. szczepień zarekomendował podawanie przypominającej (trzeciej) dawki szczepionki wszystkim osobom powyżej 18 roku życia.

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc