Saksonia rozważa częściowy lockdown. Ponad 60 tys. zakażeń w Niemczech

Niemiecki "Bild" pisze, że władze Saksonii, landu z najniższym wskaźnikiem wyszczepienia i najwyższym wskaźnikiem zakażeń, rozważają wprowadzenie częściowego lockdownu, by opanować transmisję koronawirusa SARS-CoV-2.

Publikacja: 18.11.2021 15:05

Angela Merkel

Angela Merkel

Foto: PAP/EPA

arb

Władze Saksonii rozważają zamknięcie teatrów, odwołanie koncertów i organizację meczów piłkarskich bez udziału publiczności. Zamknięte miałyby też zostać bary i dyskoteki - podaje "Bild".

Liczba zakażeń koronawirusem w Saksonii wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca 14-krotnie. Land jest bastionem Alternatywy dla Niemiec, partii, która zrzesza wielu polityków sceptycznych wobec szczepień przeciw COVID-19. Politycy AfD często brali też udział w protestach przeciw obostrzeniom. 

Czytaj więcej

Holandia: Gwałtowny wzrost liczby zakażeń dzieci. Brakuje testów

W czwartek szefowie rządów landów mają rozmawiać o ogólnokrajowych środkach walki z epidemią koronawirusa, która znów uderzyła w Niemcy. W Niemczech w ciągu ostatniej doby wykryto 65 371 zakażeń - najwięcej od początku epidemii. Zmarło 264 chorych na COVID-19.

Partie negocjujące obecnie utworzenie nowego rządu w Niemczech - SPD, FDP i Zieloni - przedstawiły projekt przepisów, które przewidują konieczność okazywania dowodu zaszczepienia, bądź ważnego, negatywnego wyniku testu na COVID-19 lub potwierdzenie statusu ozdrowieńca przez osoby korzystające z transportu publicznego oraz osoby pracujące stacjonarnie.

CDU/CSU uważa, że nowa większość w parlamencie nie idzie wystarczająco daleko. Zdaniem chadeków należy przedłużyć obowiązujący w Niemczech stan epidemii

Nowe przepisy umożliwiają też landom wprowadzanie surowszych obostrzeń, w zależności od sytuacji epidemicznej, która najtrudniejsza jest we wschodnich i południowych landach.

Tymczasem CDU/CSU uważa, że nowa większość w parlamencie nie idzie wystarczająco daleko. Zdaniem chadeków należy przedłużyć obowiązujący w Niemczech stan epidemii (wygaśnie 25 listopada).

W czwartek niemiecki komitet doradczy ds. szczepień zarekomendował podawanie przypominającej (trzeciej) dawki szczepionki wszystkim osobom powyżej 18 roku życia.

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ o dotacji z MZ: „Nie schowamy tych pieniędzy pod kołdrę”
Ochrona zdrowia
Waldemar Malinowski, prezes OZPSP: „Przyjdzie taki czas, że szpitale powiatowe zaczną ogłaszać upadłość”
Ochrona zdrowia
Do tych lekarzy nie będzie potrzebne skierowanie. Lista specjalistów się wydłuży
Ochrona zdrowia
Ważna zmiana dla pacjentów od 26 marca. Chodzi o dane zdrowotne
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Ochrona zdrowia
Podwyżka składki zdrowotnej uratuje budżet NFZ? To i tak za mało
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń