Aktualizacja: 18.03.2025 12:11 Publikacja: 03.11.2021 11:12
Prof. Robert Flisiak
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
W ciągu ostatnich siedmiu dni w Polsce za pomocą testów stwierdzono 54,5 tys. przypadków koronawirusa. Oznacza to, że dziennie jest średnio 7,7 tys. dodatnich testów, czyli nieco ponad 200 nowych przypadków SARS-CoV-2 na milion osób. Dla porównania, w siedmiodniowym okresie do 3 listopada 2020 r. było ponad 134,6 tys. nowych zakażeń, czyli 19,2 tys. na dobę i 501 dziennie na milion osób.
Pytany o prognozy dotyczące wzrostu wykrywanych przypadków koronawirusa i ewentualnego wprowadzania w związku z tym kolejnych ograniczeń praw obywatelskich czy swobody prowadzenia działalności gospodarczej prof. Robert Flisiak, członek doradzającej premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w sprawie COVID-19 Rady Medycznej powiedział w Radiu Zet, że "obostrzenia powinny być już wprowadzone 2-3 tygodnie temu w regionach, które są najbardziej zajęte, czyli Podlasie i Lubelszczyzna". - Niestety, nie zrobiono tego - dodał.
Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzenie listy lekarzy specjalistów, do których będzie można dostać się bez skierowania. Propozycje zmian znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
26 marca wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Dla pacjentów oznacza to, że już wkrótce będą mieli pełny dostęp do swojej dokumentacji medycznej zarówno w Polsce, jak i podczas podróży do innych krajów Unii Europejskiej.
Wyrównanie i podwyższenie składki zdrowotnej pozwoliłoby pokryć jedną trzecią luki w finansach NFZ na lata 2025–2027. Nowym źródłem finansowania NFZ może być też współpłacenie przez pacjentów za wizyty u lekarza i pobyt w szpitalu – wynika z raportu Think Tanku SGH dla Ochrony Zdrowia.
Mamy w szpitalach oddziały, które są obłożone na poziomie 48 proc., i to jest mediana. Jeśli dwa na pięć oddziałów są poniżej niej, to znaczy, że czasem na niektórych hula wiatr – mówi minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Skuteczne leczenie chorób układu krążenia zapewnić ma trzystopniowy poziom zabezpieczenia opieki kardiologicznej, obejmujący także skomplikowane procedury medyczne, np. z zakresu kardiochirurgii.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem ustawy całkowicie zakazującej w Polsce używania papierosów elektronicznych jednorazowego użytku. Zakaz ma dotyczyć zarówno małoletnich, jak i dorosłych.
Peruwiański rolnik Saúl Luciano Lliuya pozwał RWE – niemieckiego giganta energetycznego – twierdząc, że emisje koncernu przyczyniły się do topnienia lodowców w Andach, zwiększając ryzyko powodzi w jego rodzinnej miejscowości. „Domagam się sprawiedliwości klimatycznej” – zaznacza mężczyzna.
W świecie finansów tworzy się zróżnicowane portfele (portfolia) inwestycyjne, po to, żeby zwiększyć szanse na duże zyski, jednocześnie minimalizując ryzyko strat. Na podobnej zasadzie opiera się dieta Portfolio, opracowana przez profesora nauk o żywieniu Davida Jenkinsa.
Do szpitala trafiło dziecko z błonicą. Śmiertelnie groźną chorobą, na którą są szczepienia. Nie było jej w Polsce od 25 lat. Pora wytoczyć ciężkie działa - kary za brak szczepienia i wypłatę 800+ na podstawie książeczki szczepień.
We Francji rozprzestrzenia się wśród dzieci niepokojące zjawisko. Mowa o salonach piękności i centrach spa przeznaczonych dla dziecięcych klientów. Miejsca te zyskują coraz większą popularność. Lekarze i psycholodzy biją na alarm.
Węgierska partia rządząca Fidesz złożyła w parlamencie ustawę zakazującą organizowania w Budapeszcie parady równości.
Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzenie listy lekarzy specjalistów, do których będzie można dostać się bez skierowania. Propozycje zmian znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas