Australia: Melbourne zakończyło szósty lockdown. Dziewięć miesięcy w zamknięciu

W piątek mieszkańcy Melbourne od rana ruszyli do pubów, restauracji i salonów piękności - w mieście zakończył się właśnie szósty w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 lockdown, który uczynił z miasta najdłużej objęte tak surowymi obostrzeniami miasto na świecie.

Publikacja: 22.10.2021 05:10

W Melbourne otwarto m.in. bary i restauracje

W Melbourne otwarto m.in. bary i restauracje

Foto: PAP/EPA

arb

Melbourne, stolica stanu Wiktoria, drugie największe miasto Australii, było jak dotąd objęte lockdownem przez 262 dni, a więc blisko dziewięć miesięcy. W żadnym innym mieście na świecie łączna długość lockdownów w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 nie była większa. W argentyńskiej stolicy, Buenos Aires, w 2020 roku lockdown trwał nieprzerwanie przez 234 dni.

Mieszkańcy Melbourne uczcili zakończenie lockdownu oklaskami z balkonów i trąbieniem klaksonów samochodów o północy z czwartku na piątek. Szósty lockdown wprowadzono w mieście na początku sierpnia w związku z falą epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Nowej Południowej Walii i Wiktorii, która była napędzana transmisją wariantu Delta. W związku z tą falą lockdowny wprowadzono też w Sydney (już 26 czerwca) i stolicy kraju, Canberze.

262

Tyle dni trwało łącznie sześć lockdownów w Melbourne

W związku z zakończeniem lockdownu o północy w mieście otwarto wiele restauracji, pubów, a nawet salonów fryzjerskich.

Sydney i Melbourne wyszły z lockdownów w związku z postępami w programie szczepień przeciw COVID-19. Obecnie ponad 70 proc. dorosłych w Australii jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Od 1 listopada osoby w pełni zaszczepione przylatujące do Sydney i Melbourne spoza Australii nie będą musiały poddawać się obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie. Będzie to pierwszy krok w stronę otwarcia granic kraju, zamkniętych od marca 2020 roku.

W Australii od początku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w tym kraju wykryto ok. 152 tysięcy zakażeń i 1 590 zgonów chorych na COVID-19. Obecnie władze Australii odchodzą od strategii "zero COVID" i, w związku z wysokim odsetkiem zaszczepionych przeciw koronawirusowi, nie zamierzają już stosować długich lockdownów w celu stłumienia ognisk wirusa. 

W związku z lockdownami gospodarce Australii grozi w tym roku druga z rzędu recesja.

Czytaj więcej

Sydney otwiera się na cudzoziemców. "Nie możemy żyć w królestwie pustelników"
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne