Władze Queensland przedstawiły w poniedziałek plan ponownego otwarcia granic stanu, który przewiduje, że mieszkańcy Queensland mogliby podróżować do innych stanów Australii poczynając od tygodnia przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy odsetek w pełni zaszczepionych, dorosłych mieszkańców stanu ma osiągnąć 80 proc.

Premier Palaszczuk podkreśliła, że zapowiedź otwarcia granic powinna być "zachętą" dla mieszkańców, by ci szczepili się przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2. W Queensland w pełni zaszczepionych jest jak dotąd 57 proc. osób powyżej 16 roku życia - mniej niż wynosi średnia dla kraju (68 proc.). W Nowej Południowej Walii w pełni zaszczepionych jest 81 proc. osób w wieku powyżej 16 lat.

1558

Tylu zakażonych koronawirusem zmarło w Australii od początku epidemii

- Mamy luksus bycia stanem praktycznie wolnym od Delty, więc obecnie jest naprawdę ważne, by ludzie w Queensland się szczepili... Czas jest kluczowy - mówiła Palaszczuk we wtorek, w rozmowie z lokalnymi mediami.

Dwa największe miasta Australii, stolice - odpowiednio - Nowej Południowej Walii i Wiktorii, Sydney i Melbourne, stopniowo wychodzą z wielotygodniowych lockdownów wprowadzonych w związku z uderzeniem trzeciej fali epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Australii. Lockdown złagodziła też już stolica kraju, Canberra. 

Czytaj więcej

Australia: W Melbourne skończy się najdłuższy lockdown na świecie

W ciągu ostatniej doby w stanie Wiktoria wykryto 1 749 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, większość z nich w Melbourne. Dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Nowej Południowej Walii wyniosła 273, o osiem więcej niż dzień wcześniej. Ponad jedna piąta nowych zakażeń wykrytych w Nowej Południowej Walii w ciągu ostatniego tygodnia, to zakażenia dzieci poniżej 10 roku życia.

W liczącej ok. 25,5 mln mieszkańców Australii od początku epidemii wykryto ok. 147 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 1 558 chorych na COVID-19.