Testy przeprowadzone przez Instytut Pasteura w Paryżu wykazały, iż zakażenie jest spowodowane infekcją bakteryjną spowodowaną przez bakterię Neisseria meningitidis (meningokok) - bakterię, która ma potencjał do wywoływania dużych epidemii - podało WHO.

Ognisko zakażeń wykryto w czerwcu ok. 270 km na północ od miasta Kisangani. Chorzy uskarżali się tam na gorączkę, bóle głowy, drętwienie szyi i kłopoty z mówieniem - relacjonował minister zdrowia DR Konga, Jean-Jacques Mbungani.

129

Tyle z 267 osób, które zachorowały od czerwca na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w DR Konga, zmarło

Meningokoki przenoszą się drogą kropelkową i powietrzną. Zarazić się tymi bakteriami mogą osoby w każdym wieku, ale najciężej przechodzą zachorowanie dzieci i ludzie młodzi.

- Działamy szybko, dostarczamy leki i kierujemy ekspertów (w rejon ogniska zakażeń), aby wesprzeć starania rządu, który chce opanować ognisko jak najszybciej - poinformował Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO w Afryce.

Czytaj więcej

Bakteryjne zapalenie płuc aż do ubiegłego stulecia było chorobą, która zwykle kończyła się śmiercią.
Pneumokokowe zapalenie płuc. Bakteria bardzo niebezpieczna dla ludzi

Prowincja Tshopo znajduje się w pasie meningokokowym, który biegnie wzdłuż kontynentu, od Senegalu po Etiopię. 

DR Konga w przeszłości mierzyło się z ogniskami zakażeń meingokokami - w 2009 roku w związku z jednym z takich ognisk zachorowało 214 osób. 15 zmarło - podaje WHO.