Ratownicy medyczni w całym kraju od kilku tygodni protestują przeciwko niskim zarobkom, przechodząc na zwolnienia lekarskie, biorąc urlopy bądź wypowiadając umowy.
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał w czwartek, że braki kadrowe w karetkach pogotowia będą uzupełniać strażacy przeszkoleni w ratownictwie medycznym. Mówił, że do pracy w karetkach będą delegowani przez wojewodów przedstawiciele różnych zawodów.
Czytaj więcej
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował do ratowników medycznych o wycofanie się z obecnych form protestu. Zadeklarował, że resort pracuje nad zwiększeniem finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poprosił Ministerstwo Obrony Narodowej o oddelegowanie żołnierzy z kwalifikacjami ratownika medycznego lub pielęgniarza do zapewnienia obsady w czterdziestu zespołach ratownictwa medycznego w okresie do 16 września, z możliwością przedłużenia do końca miesiąca.
Mniej dostępnych karetek w Warszawie
W rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ Piotr Owczarski potwierdził, że dwaj pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej stawili się już w pracy.
Wcześniej mówił, że w piątek na ulice Warszawy nie wyjechała jedna trzecia ekip, jednak zapewniał, że mieszkańcy stolicy mają zapewniony dostęp do usług ratowników medycznych.
Pomaga LPR
W związku z sytuacją do części wezwań wysyłane są helikoptery Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W piątek jedna z maszyn lądowała na pl. Konstytucji w centrum Warszawy. Poprzedniego dnia w stolicy było dziewięć podobnych interwencji.
- Dziewięć zrealizowanych misji to jest sporo jak na lotniczy zespół ratownictwa medycznego. Wręcz jest to rekordowa liczba, jeśli chodzi o dobowy dyżur - powiedziała Polsat News rzeczniczka LPR Justyna Sochacka.
Resort apeluje do ratowników medycznych
W czwartek w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska ratowników medycznych. Wiceminister Waldemar Kraska oświadczył, że resort pracuje "nad tym, aby zwiększyć finansowanie Państwowego Ratownictwa Medycznego".
Dostęp do karetki musi być wszędzie, w każdym miejscu w kraju, jednakowy i szybki.
wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
- Mój apel do środowiska ratowników medycznych, aby jednak wycofać się z tej formy (protestu), która w tej chwili jest prowadzona, ponieważ tutaj niestety narażamy na utratę zdrowia i życia polskich obywateli - mówił Kraska.
- Jako pełnomocnik rządu zrobię wszystko, aby sytuacja została opanowana, żebyśmy mogli spojrzeć nie tylko ratownikom medycznym w twarz, że godnie zarabiają, ale głównie chodzi o pacjentów - deklarował wiceszef resortu zdrowia zaznaczając, że "dostęp do karetki musi być wszędzie, w każdym miejscu w kraju, jednakowy i szybki".