Zmiany od 26 kwietnia:

W województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim –

wraca nauka hybrydowa w klasach I-III;

otwarte zostaną salony fryzjerskie, kosmetyczne i studia urody.

W województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim wszystkie obowiązujące obecnie obostrzenia zostaną utrzymane.

16:00

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Zakończyła się konferencja ministra Adama Niedzielskiego.

15:59

Zagadnienie szczepienia (na COVID-19) kobiet w ciąży jest analizowane przez Radę Medyczną działającą przy premierze.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:58

Toczy się dyskusja, nie ma jeszcze decyzji (czy wybory prezydenckie w Rzeszowie odbędą się w terminie).

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:56

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, w mojej ocenie, jest obecnie ryzykiem nieakceptowalnym.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:55

Kolejne działania będziemy podejmowali z dużą dozą ostrożności.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:53

Tymczasem minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że rząd nie widzi powodów, bu przesunąć tegoroczne matury. Egzaminy odbędą się w takim samym reżimie sanitarnym jak egzaminy próbne. Nie będzie trzeba wcześniej przeprowadzać testów na COVID.

15:50

Minister Niedzielski zapowiada, że w najbliższym czasie zostaną otwarte instytucje kultury.

15:48

Brazylijskiej mutacji jeszcze w Polsce nie zidentyfikowaliśmy.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:46

Minister Niedzielski zapowiada utrzymanie do września szpitali tymczasowych.

15:45

Bierzemy pod uwagę ryzyko pojawienia się IV fali. Nowe mutacje wirusa mogą być nie objęte zakresem ochrony szczepiennej. To główny czynnik ryzyka.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:44

Rozmawiamy i dyskutujemy o zniesieniu obowiązku noszenia masek na świeżym powietrzu. W perspektywie tygodnia odniesiemy się do tego zagadnienia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:42

Elementem dalszego planu jest to jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku liczby zakażeń. Chcemy jeszcze przez tydzień przyjrzeć się jak będzie wyglądała dynamika spadku.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:40

W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan dla całego maja zakładający przywracanie funkcjonowania branży gastronomicznej, hotelarskiej czy innych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:39

W pozostałych województwach klasy I-III wracają do nauki w trybie hybrydowym od 26 kwietnia. Przywrócone zostanie w nich również działanie salonów fryzjerskich i kosmetycznych.

15:38

W województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim obostrzenia będą utrzymane.

15:38

Ponad 77 proc. zajętych łóżek covidowych, 84 proc. zajętych łóżek respiratorowych w woj. śląskim.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:37

Na drugim biegunie mamy województwo podlaskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:36

Do regionów, w których sytuacja jest trudna należy woj. śląskie, dolnośląskie, w dalszej kolejności wielkopolskie, łódzkie i opolskie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:34

Dzisiaj mamy wysoką liczbą zgonów, ale mniejszą niż przed tygodniem. Wydaje się, że apogeum jeśli chodzi o liczbę zgonów również mamy za sobą.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:32

Można powiedzieć, że apogeum jeśli chodzi o liczbę zakażeń i hospitalizacji tej trzeciej fali mamy za sobą.

Minister zdrowia Adam Niedzielski

15:00

14:56

14:52

Wciąż nie znamy godziny konferencji prasowej rządu ws. obostrzeń. O 15 odbędzie się natomiast konferencja z udziałem ministra edukacji Przemysława Czarnka na temat egzaminów w 2021 roku i w latach kolejnych. W tym roku, tak jak i poprzednim, egzaminy będą odbywać się w czasie trwania stanu epidemii.

12:39

Konferencja dzisiaj będzie, a godzina jest jeszcze do ustalenia. Proszę oczekiwać na komunikaty z naszej strony – usłyszała „Rzeczpospolita” w KPRM.

12:32

Wciąż nie ma oficjalnego potwierdzenia godziny konferencji. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” w KPRM obecnie trwa posiedzenie rządu.

11:54

Według nieoficjalnych informacji Polsat News, konferencja rządu jest zaplanowana na godz. 12:30.

11:52

11:27

Śmiertelność COVID-19 wynosi w Polsce 3 do 5 proc. Z 30 tysięcy zakażonych statystycznie odejdzie 1,5 tysiąca, ale te liczby rozkładają się w okresie 2-3 tygodni

Dr Tomasz Karauda w rozmowie z TVN24

11:00

W ciągu doby wykonano 195 202 szczepienia na COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 2,3 mln mieszkańców Polski.

10:57

80,2 tys. testów dało 13 296 wyników pozytywnych. Oznacza to odsetek odsetek pozytywnych testów na poziomie 16,58 proc.

10:55

Wskaźnik mówiący o średniej dobowej liczbie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 z ostatnich siedmiu dni dla całego kraju wynosi obecnie 36,03 o 2,97 mniej niż dobę wcześniej. Wskaźnik ten spada od siedmiu dni. Średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem z 7 dni wynosi obecnie 13 817.

Fotorzepa, Aleksandra Świder

Fotorzepa, Aleksandra Świder

10:30

13 296 zakażeń koronawirusem, 740 zgonów chorych na COVID-19. Liczba zakażeń tydzień do tygodnia zmniejszyła się o 37,5 proc.

10:00

Liczba chorych na COVID-19 w polskich szpitalach spadła poniżej 31 tysięcy, po dobowym spadku o 1 232.

9:53

A tymczasem rusza rejestracja na szczepienie na COVID-19 kolejnego rocznika – od dziś mogą się zarejestrować osoby urodzone w 1970 roku.

9:46

Nauka z poprzedniej fali jest taka, że zbyt szybkie luzowanie prowadzi do ponownego przyspieszenia pandemicznego

Minister zdrowia Adam Niedzielski

9:20

O godzinie 10 posiedzenie rozpocznie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który ma podjąć decyzję ws. obostrzeń obowiązujących w Polsce od 26 kwietnia.

9:05

Dziś, mimo dużej liczby zgonów, jest ich mniej, tak wszystko wskazuje, nie mam jeszcze ostatecznych danych. Oznaczałoby to, że apogeum liczby zgonów mieliśmy w zeszłym tygodniu

Adam Niedzielski, minister zdrowia, w rozmowie z Programem III Polskiego Radia

8:59

Według nieoficjalnych informacji RMF FM rząd, w ramach łagodzenia obostrzeń, ma podzielić Polskę na trzy strefy. Dzieci z klas I-III miałyby wrócić do szkół w trybie stacjonarnym w strefie pierwszej – na Warmii i Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie. W drugiej strefie dzieci z klas I-III wróciłyby do szkół w formule hybrydowej. W trzeciej strefie – przede wszystkim na Śląsku – nauka w klasach I-III nadal byłaby prowadzona zdalnie.

8:25

Tam gdzie jest grupa ludzi, nosimy maseczki. Ale jeśli nie otaczają cię ludzie, to noszenie maseczki na świeżym powietrzu, jest bezsensowne. Tutaj popełniono błąd jeszcze w kwietniu 2020 r. nakazując noszenie maseczki w przestrzeni otwartej. W tej chwili, kiedy wiemy to co wiemy o wirusie, powinniśmy z tego zrezygnować

Dr Paweł Grzesiowski, immunolog, w rozmowie z Radiem Zet

8:21

Perspektywa weekendu majowego to jeszcze niestety zbyt duże oczekiwanie, żeby pojawiło się jakieś szerokie poluzowanie

Piotr Müller, rzecznik rządu, na antenie Polsat News

8:20

7:55

Zmiany w obostrzeniach będą obowiązywały od poniedziałku – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller na antenie Polsat News. Jak dodał obostrzenia będą łagodzone w odwrotnej kolejności do tej, w jakiej były wprowadzane.

6:50

Według zapowiedzi rzecznika rządu dziś ma odbyć się konferencja poświęcona obostrzeniom jakie będą obowiązywać w Polsce w kolejnym tygodniu.

20 kwietnia

14:18

Z nieoficjalnych ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że rząd ma ogłosić 21 kwietnia m.in. otwarcie wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych, salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Dzieci z klas I-III mają wrócić do klas w formule hybrydowej.

12:37

O zapisaniu się na szczepienie poinformował Mateusz Morawiecki.

12:20

Łagodzenie obostrzeń ma być warunkowane m.in. tempem programu szczepień na COVID-19. 20 kwietnia szef KPRM i koordynator Narodowego Programu Szczepień, Michał Dworczyk zapowiedział, że do 9 maja każdy pełnoletni Polak będzie mógł się zarejestrować na szczepienie na COVID-19.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

11:43

W środę odbywa się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tak jak to było do tej pory, na tym zespole będą omawiane kwestie związane z aktualną sytuacją epidemiczną. Bierzemy tutaj pod uwagę zarówno kwestie związane z liczbą zakażeń, jak i aktualną liczbą osób, które przebywają w szpitalach, które korzystają z respiratorów oraz również liczbę osób zaszczepionych, bo to jest najlepsza ochrona przed koronawirusem

Piotr Müller, rzecznik rządu

11:31

Biorąc pod uwagę, że przed nami znów majówka wybór mamy prosty: jeśli pozwolimy sobie na zbyt poluzowaną majówkę, to możemy zapomnieć o szkole dla dzieci albo o wakacjach dla nas wszystkich. Jeśli coś chcemy mieć szybko to musimy zrezygnować z tego co przed nami

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia

11:30

Według nieoficjalnych doniesień RMF FM, a także według słów rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza prawdopodobna jest regionalizacja w łagodzeniu obostrzeń. Najszybciej miałyby być luzowane na Podlasiu i Podkarpaciu – z kolei na Śląsku i Dolnym Śląsku większość obostrzeń zostałaby utrzymana.

10:45

Liczba szczepień na COVID-19 wykonanych w Polsce przekroczyła 9 mln.

10:44

W ciągu doby przeprowadzono w Polsce 70,5 tys. testów na COVID-19. Pozytywny wynik dało 13,11 proc. z nich.

10:43

Od sześciu dni znów rośnie średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców z 7 dni. Obecnie wynosi ona 14 958.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

10:30

We wtorek liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wyniosła 9 246 – o 30,1 proc. mniej niż tydzień wcześniej. Zmarło 644 chorych na COVID-19.

10:00

Z danych podanych 20 kwietnia przez resort zdrowia wynika, że liczba chorych na COVID-19 w szpitalach wzrosła drugi dzień z rzędu.

9:59

Od 27 marca w całej Polsce zamknięte są hotele, baseny, solaria. W galeriach handlowych funkcjonować mogą tylko sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. Ponownie zamknięte zostały teatry, muzea i galerie sztuki oraz kina. Zamknięto również stoki narciarskie i obiekty sportowe, które mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności. Od 20 marca nauka w klasach I-III prowadzona jest w trybie zdalnym. Dodatkowo od 27 marca do – co najmniej – 9 kwietnia zamknięte zostały salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. W sklepach powyżej 100 m2 jedna osoba może przypadać na – maksymalnie – 20 m2 powierzchni (w mniejszych sklepach i na poczcie – na 15 m2). 27 marca zamknięte zostały żłobki i przedszkola – ale te ostatnie otwarto od 19 kwietnia. 19 kwietnia przywrócono też możliwość uprawiania sportu amatorskiego pod gołym niebem.

Fot. Robert Gardziński, Fotorzepa

Fot. Robert Gardziński, Fotorzepa