Bomba wybuchła w trakcie Europejskiego Kongresu Szpitali Prywatnych przed dwoma dniami: szefowie placówek niepublicznych zastanawiali się, jak po wejściu w życie nowej ustawy o lecznictwie (niedawno podpisał ją prezydent) będą leczyć pacjentów.
– W ustawie znalazło się zdanie, które wyklucza przyjmowanie w jednej placówce pacjentów prywatnie i w ramach NFZ. Na ten przepis nikt do tej pory nie zwrócił uwagi – mówił Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.
Dyrektorów zaniepokoił zapis, z którego wynika, że lecznice mogą ustalić opłaty tylko za te świadczenia, które nie są gwarantowane przez państwo. Problem w tym, że dotyczy on zarówno placówek publicznych, jak i niepublicznych. To ważne, bo większość niepublicznych placówek – i samorządowych, i prywatnych – przyjmuje pacjentów zarówno bezpłatnie (w ramach kontraktu z NFZ), jak i komercyjnie (np. wtedy, gdy pacjent nie chce czekać w kolejce). Jak tłumaczy Sławomir Gurgon, szef Centrum Medycyny Rodzinnej i Specjalistycznej Multimedica: – W naszym Centrum ok. 70 proc. budżetu przynosi kontrakt z NFZ. Reszta pochodzi ze środków prywatnych.
Zdaniem Gurgona nowy zapis wprowadzi niepotrzebne zamieszanie. – By go ominąć, musielibyśmy wprowadzić w jednym miejscu, w różnych godzinach dwie spółki. Jedna przyjmowałaby pacjentów w ramach Funduszu, druga prywatnie – zaznacza.
Według informacji „Rz" premier rozmawiał o prywatnych placówkach z minister zdrowia Ewą Kopacz. Rzecznik resortu Piotr Olechno nie potwierdza tej informacji.