Ochrona życia i zdrowia ludzkiego, zapobieganie chorobom, leczenie chorych oraz niesienie ulgi w cierpieniu są elementami powołania lekarza. To lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu ma leczyć i według polskiego prawa nie wolno zajmować się tym nikomu, kto nie ma stosownych uprawnień.
Tymczasem rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia (DzU nr 164, poz. 1166) przewiduje nabywanie przez studentów kierunku kosmetologia umiejętności rozpoznawania stanów przednowotworowych i nowotworowych skóry.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, korzystając z tego, że trwają prace nad standardami kształcenia prowadzone przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego, sprzeciwiło się takim zapisom rozporządzenia. Rozpoznawaniem stanów przednowotworowych i nowotworowych skóry zajmują się bowiem lekarze specjaliści. Sam moment rozpoznania nowotworu już jest umiejętnością wymagającą rozległej wiedzy medycznej, którą przyszły lekarz nabywa podczas studiów, a następnie na stażach podyplomowym i specjalizacyjnym. Podstawy molekularne powstawania i progresja nowotworów, zmiany przednowotworowe i nowotwory nabłonkowe skóry, znamiona barwnikowe i rozpoznawanie czerniaka złośliwego to zadania należące do lekarza patomorfologa. Nie można programu i toku nauki studenta medycyny, który staje się lekarzem po siedmiu latach, a następnie po kolejnych kilku specjalistą np. patomorfologii czy onkologii klinicznej, porównać z programem studiów studenta kosmetologii.
Czytam z zaniepokojeniem w jednym z programów studiów podyplomowych, że w przedmiocie studiów kosmetologii estetycznej są stany przedrakowe, rzekomonowotworowe, rak in situ, nowotwory złośliwe, etiopatogeneza, obraz kliniczny, zasady rozpoznania i różnicowania, rokowanie, leczenie. Tymczasem powinno to dotyczyć tylko studentów studiów podyplomowych z dyplomem lekarza.
Maciej Hamankiewicz. Autor jest prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, doktorem nauk medycznych, specjalistą chorób wewnętrznych