Społeczeństwo się starzeje, a to oznacza, że będą potrzebne placówki specjalizujące się w długoterminowej opiece nad starymi ludźmi. Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza na to coraz więcej pieniędzy, szpitale otwierają oddziały geriatryczne, jest też wysyp prywatnych placówek tego typu.
– Prywatne firmy i fundusze wchodzą na rynek opieki długoterminowej. Takie ośrodki będą powstawać jak grzyby po deszczu – przewiduje dr Jarosław Derejczyk, konsultant wojewódzki geriatrii na Śląsku i dyrektor katowickiego szpitala EuroMediCare. To prywatny szpital geriatryczny, który ma kontrakt z NFZ. Właśnie podwaja liczbę łóżek – z 40 do 80.
– Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne w Polsce, liczba miejsc na oddziałach opieki długoterminowej powinna rosnąć co roku o ok. 10 proc. – mówi Jerzy Gryglewicz, ekspert medyczny ze Szkoły im. Łazarskiego.
Ośrodki dla starszych pacjentów będą powstawać jak grzyby po deszczu - Jarosław Derejczyk lekarz geriatra
NFZ podaje, że w 2010 r. zawarł umowy na opiekę długoterminową z 1500 podmiotami (rok wcześniej było ich 1100). Część z nich to przystosowane oddziały szpitalne.