Trwają konsultacje społeczne pakietu przepisów kolejkowych. Silny odzew w środowisku lekarskim wywołuje jeden z nich – projekt noweli rozporządzeń koszykowych.
Przewiduje on zrównanie statusu lekarzy specjalistów z medykami rozpoczynającymi szkolenie. Zgodnie bowiem z propozycją zmiany przepisów dotyczących świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej za lekarza specjalistę będzie uznany także medyk dopiero rozpoczynający specjalizację. Takim zmianom sprzeciwiają się sami lekarze.
– To znacznie obniży poziom usług świadczonych w poradniach. Od absolwentów medycyny rozpoczynających specjalizację nie można oczekiwać wiedzy i umiejętności specjalisty, które umożliwiałyby samodzielną pracę w poradni. Poza tym nie ma gwarancji, że osoba zaczynająca specjalizację ukończy ją – mówi Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Dlatego samorząd lekarski uważa, że za specjalistę powinni być, jak do tej pory, uznawani lekarze ze skończonym kursem i pozdawanymi egzaminami.
Ponadto dzięki noweli przepisów minister zamierza pozwolić lekarzom z I stopniem specjalizacji pracować w poradniach specjalistycznych pod jednym warunkiem: będą musieli mieć pięć lat doświadczenia pracy na oddziale szpitalnym zgodnym z profilem poradni.