Przedtem muszą przejść serię testów poza laboratorium. Prototyp radaru skonstruowany przez zespół z Manchester Metropolitan University (MMU) może przyczynić się do podwyższenia bezpieczeństwa na lotniskach, w centrach handlowych, na wielkich zgromadzeniach. Jest w stanie wykrywać ukryte pod ubraniem pistolety, noże, kamizelki kuloodporne.
— Świat stanie się bezpieczniejszym miejscem. Znaczna część przestępstw dokonywana jest z użyciem broni — powiedział prof. Nick Bowring z MMU. — Mogą zostać powstrzymane. Nasza technologia działa i wypada bardzo dobrze w testach.
Obecność broni w tłumie urządzenie sygnalizuje natychmiast dzięki wbudowanemu komputerowi, który przetwarza dane z radaru w czasie rzeczywistym. Sztuczna inteligencja w jaką radar został wyposażony pozwala odróżnić rzeczy codziennego użytku, takie jak klucze, klamry od pasków, czy telefony komórkowe od przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych. Szybkość działania radaru pozwoli służbom bezpieczeństwa na podjęcie stosownych kroków, zanim potencjalny zamachowiec zrobi użytek z tego, co ukrywa.
— Wiązka fal milimetrowych jest odbijana od celu: zawiera informacje o nim. Fale odbite są interpretowane przez komputer, który porównuje je z obrazem osób, które mają schowane pod ubraniem niebezpieczne przedmioty — powiedział prof. Bowring. — To naprawdę kombinacja radaru i systemu komputerowego ze sztuczną inteligencję.
Zespół zbudował dwa prototypy tego typu urządzeń — MIRTLE o zasięgu 7- 10 metrów to system przenośny, który może być użyty w przestrzeni publicznej. Drugi to MIRLIN potężniejszy radar stacjonarny, który jest w stanie wykrywać niebezpieczne przedmioty z odległości 20-25 metrów. Może być montowany w punktach kontrolnych lub na pojazdach. Oba będą gotowe w wersji komercyjnej na wiosnę 2014 roku.