Grafen jest strukturą złożoną z atomów węgla połączonych w sześciokąty, przypomina plaster miodu, ma jednoatomową grubość, dlatego uważa się go za strukturę dwuwymiarową. Grafen jest przedmiotem zainteresowania przemysłu ze względu na różne właściwości elektryczne i mechaniczne.
Opatentowana przez Polaków technologia polega na osadzaniu węgla na węgliku krzemu, co pozwala na uzyskiwanie produktu bardzo wysokiej jakości przeznaczonego dla potrzeb szeroko pojętej elektroniki.
Podobną technologią można osadzać grafen na innych materiałach, ale najlepiej udaje się to na folii miedzianej. W tej dziedzinie ITME współpracuje z firmą Seco/Warwick, która skonstruowała największe urządzenie do nakładania grafenu na folię.
- W Europie i USA nie ma większych maszyn od tej. Być może są w Japonii i Korei, ale raczej na potrzeby własne koncernów. Oprócz tego, ITME współpracuje z Grupą Azoty, która chce wdrożyć produkcję grafenu metodą chemiczną opracowaną w naszym instytucie — wyjaśnia dr Zygmunt Łuczyński z ITME.
W Polsce pracuje się nad wieloma zastosowaniami grafenu. Na przykład naukowcy z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej tworzą chirurgiczny laser z grafenem pozwalający na bardzo precyzyjne cięcia. Przemysłowe Centrum Optyki pracuje nad zastosowaniem grafenu w noktowizorach.