Windows 10: Ostatnia taka premiera

Nowy system operacyjny Windows 10 to fundamentalna zmiana dla Microsoftu. I całego rynku IT.

Aktualizacja: 29.07.2015 18:16 Publikacja: 29.07.2015 18:02

Premiera Windows 10 w Seulu. Widoczne nowe menu Start, które zastąpiło nielubiane kafelki

Premiera Windows 10 w Seulu. Widoczne nowe menu Start, które zastąpiło nielubiane kafelki

Foto: AFP

Można już pobierać oficjalną wersję najnowszego systemu Windows. Dla większości użytkowników jest za darmo. Co więcej, będzie to również – według słów Satyi Nadelli, szefa Microsoftu – ostatnia wersja Windows. Modyfikacje i nowe funkcje będą w przyszłości udostępniane przez Internet.

Prawo do darmowej instalacja Windows 10 mają użytkownicy wcześniejszych wersji systemu – ale tylko przez rok. Nie wszyscy będą mogli pobrać „dziesiątkę" już teraz – Microsoft utworzył kolejkę. Dzięki temu uniknie przeciążenia serwerów i zapewni kolejnym osobom dostęp do najnowszej wersji. Za nowe „Okienka" będą musiały płacić firmy oraz producenci komputerów z preinstalowanym systemem operacyjnym. Taki ruch ma przyspieszyć upowszechnianie Windows 10 na świecie – coś, czego bardzo brakuje obecnej wersji, czyli Windows 8.

Dlaczego po „ósemce" następuje „dziesiątka"? W ten sposób firma chce podkreślić nowy model dystrybucji i funkcje systemu – brzmi oficjalna wykładnia Microsoftu. Nieoficjalna jest taka, że Windows 8 z dotykowym interfejsem zrobił taką klapę, że trzeba się dystansować od niego wszelkimi sposobami.

To dystansowanie widać w samym systemie – od dłuższego czasu jest bowiem dostępna wersja testowa. W komputerowej wersji Windows 10 niemal zniknęły kafelki, które budziły ogromną niechęć w poprzednim wydaniu. Wróciło natomiast menu Start. Z nowości jest też wirtualna asystentka Cortana – odpowiednik Siri w Apple i Google Now. Rozpoznaje komendy głosowe i „uczy" się użytkownika. Jest też nowa przeglądarka Edge zamiast Internet Explorera oraz moduł zabezpieczeń biometrycznych.

– Szczególnie ekscytująca jest Cortana. To coś równie ważnego jak cały system operacyjny – podkreśla Satya Nadella w rozmowie z BBC. – Jeżeli weźmiemy pod uwagę historię technologii, mieliśmy do czynienia z różnymi sposobami interakcji człowieka z komputerem. Jednym z nich był graficzny interfejs użytkownika, drugim – przeglądarka i strony WWW, a Cortana jest trzecim.

W przyszłości użytkownicy otrzymają również okulary HoloLens nakładające obraz wygenerowany przez komputer na obraz świata rzeczywistego. Na razie HoloLens funkcjonują jako prototyp.

Bardzo ważną nowością, choć niewidoczną dla zwykłego użytkownika, jest to, że Windows 10 ma być standardową platformą nie tylko dla komputerów PC – jak „zwykłe" Windows, ale też dla smartfonów, tabletów i wszystkich innych urządzeń. To oznacza, że programiści będą tworzyć jedną wersję aplikacji na cały wachlarz urządzeń, wprowadzając jedynie drobne poprawki uwzględniające specyfikę każdego gadżetu. W zamyśle Microsoftu ma to ułatwić tworzenie oprogramowania. I wzmocni segment urządzeń mobilnych Microsoftu, który teraz przegrywa na wszystkich frontach z Androidem Google'a i iOS Apple'a. Globalny udział systemu operacyjnego produkowanego przez Microsoft na rynku urządzeń mobilnych (smartfony i tablety) to ok. 3 proc.

Szef Microsoftu nie ukrywa zresztą, że Google jest największym konkurentem jego firmy.

– Nie staramy się sprzedawać wam reklam. Chcemy wam sprzedać oprogramowanie, któremu jako użytkownicy będziecie ufać – mówił Nadella. – Chciałbym, aby Microsoft był godny zaufania. Jak użytkownicy będą wybierać sobie firmy, to już ich sprawa. Zależy nam na tym, aby ludzie nie wybierali Windows dlatego, że jest im potrzebny, ale dlatego, że go chcą, że go lubią.

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem