Satelita Suomi 100 został zbudowany by uczcić 100-lecie proklamowania niepodległości przez Finlandię (6 grudnia 1917 roku Wielkie Księstwo Finlandii, od 110 lat połączone unią personalną z carską Rosją, proklamowało niepodległość).

Suomi 100 został zbudowany przez Uniwersytet Aalto i Fiński Instytut Meteorologiczny. Satelita ma zająć się m.in. dostarczaniem danych do tworzenia prognozy pogody, poszukiwaniem zórz polarnych, będzie też wyposażony w sprzęt pozwalający wykonywać zdjęcia Ziemi z orbity.

Pierwotnie satelita miał zostać wyniesiony na orbitę w 2017 roku - czyli w roku, w którym Finlandia celebrowała 100-lecie swojej niepodległości. Jednak problemy z indyjską rakietą nośną (PSLV) sprawiły, że cała operacja musiała zostać przesunięta o rok - wynika z oświadczenia Uniwersytetu Aalto.

Teraz fińskiego satelitę ma wynieść na orbitę rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, która oprócz Suomi 100 wyniesie na orbitę ok. 100 innych niewielkich satelitów. Rakieta zostanie wystrzelona z bazy sił powietrznych w Kalifornii.

- Wielka szkoda dla obchodów 100-lecia (niepodległości) Finlandii, że wystrzelenie satelity opóźniło się o rok. Ale teraz upamiętnimy rocznicę po czasie - powiedziała Esa Kallio z Uniwersytetu Aalto.

Pierwszy fiński satelita, Aalto-1, został wyniesiony na orbitę latem 2017 roku.