To pierwszy klaster w Polsce który wejdzie do elitarnego klubu maszyn, które przekroczyły próg jednego petaFLOPS-a (biliarda operacji na sekundę). Gdańska maszyna będzie dysponować mocą obliczeniowa 1,2 tej jednostki. Najmocniejszy obecnie komputer w Polsce ma zaledwie 1/4 mocy tego, który powstanie w Gdańsku.

Zbudowany zostanie do końca roku 2014 przez firmę Hewlett-Packard. Będzie ważył 15 ton, zajmie około 30 szaf, wyposażony zostanie w 2600 procesorów. Wartość kontraktu podpisanego przez Politechnikę Gdańską i konsorcjum firm Megatel/Action to 30 mln zł.

— W tej chwili nie ma żadnych granic, których nie można by spróbować przekroczyć z tym sprzętem – powiedział Olaf Białek, pełnomocnik konsorcjum Megatel/Action. – Wyposażony będzie w najnowsze procesory, które miały premierę miesiąc temu. Nowszych nie dało się po prostu kupić.

Supermaszyna będzie sercem projektu Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji (CD NIWA). Centrum oferować będzie użytkownikom dostęp do nowoczesnej infrastruktury informatycznej i usługi doradcze umożliwiające jej wykorzystanie. Dostarczać też będzie narzędzia do tworzenia aplikacji naukowych, multimedialnych i mobilnych — dostępnych dla każdego zainteresowanego.

– To będzie superkomputer dla całego Pomorza – zapewniał prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. – W oparciu o ten sprzęt będziemy nie tylko dalej realizować obliczenia wykonywane z pomocą dotychczasowego klastra, który wkrótce zostanie wycofany, ale zbudujemy wokół niego pewną społeczność informacyjną.

kru