Rtęć jest pierwiastkiem toksycznym, szybko paruje i dostaje się do organizmu, w którym wywołuje wiele skutków negatywnych, między innymi silne pobudzenie, drżenie mięśniowe, zaburzenia widzenia, słuchu i mowy, uszkodzenie nerek, a w przypadku ciężkich zatruć — śpiączkę i w konsekwencji śmierć. Rtęć obecna w atmosferze dostaje się do wód i gleb, a przez to trafia do organizmów żywych.
Obecnie najpopularniejszym komercyjnym środkiem do wychwytywania gazowych form rtęci ze spalin jest węgiel aktywny. Jednak w temperaturach spalin powyżej 100 — 110 st. C i wyższych, ulega on destrukcji, przestaje spełniać swoją rolę.
Badacze związani z Politechniką Lubelską oraz Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN opracowali nowy rodzaj materiału porowatego działającego jak gąbka czy sito, przez które mogą przejść substancje lub związki o odpowiednich rozmiarach, co ułatwi wyłapywanie rtęci. Materiał porowaty otrzymywany jest z popiołów lotnych, które są odpadem powstałym w wyniku spalania paliw kopalnych, i których składowanie na hałdach jest uciążliwe.
Dotychczas badania prowadzone były w skali laboratoryjnej (w laboratorium Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej) jednak już wiadomo, że w porównaniu do dostępnych na rynku węgli aktywnych, nowy materiał wychwytuje ponad pięciokrotnie lepiej gazowe związki rtęci.
—pap, Nauka w Polsce