- Branża przeżywa intensywny rozwój. W 2017 roku podstawowe wskaźniki operacyjne hoteli wzrosły w większości aglomeracji, i to pomimo rekordowych wyników odnotowanych w 2016 roku. Już od kilku lat w tym segmencie rynku można obserwować dużą aktywność inwestorów, dzięki czemu zaplecze hotelowe w naszym kraju stale wzbogaca się o atrakcyjne obiekty - mówią analitycy Walter Herz. - Popyt na usługi nieustannie rośnie, zarówno ze strony turystów, jak i klientów biznesowych. Według danych GUS, liczba turystów korzystających z noclegów w obiektach turystycznych w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2017 roku wzrosła w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej o 1,5 mln.
Polski rynek hotelarski liczy już ponad 2,7 tys. skategoryzowanych obiektów hotelowych, które oferują łącznie ponad 135 tys. pokoi hotelowych. - To wciąż niewiele porównując z rynkami Europy Zachodniej i liczbą pokojów hotelowych przypadających na mieszkańców danego państwa. Duży potencjał inwestycyjny wykazują niezmiennie największe aglomeracje w kraju, przede wszystkim Warszawa, gdzie jak obliczają analitycy Walter Herz, rynek hotelowy w ciągu najbliższych trzech lat wzbogaci się o ponad 5 tys. pokojów.
W stolicy wciąż jest miejsce dla nowych obiektów wszystkich kategorii. - Do niedawna na warszawskim rynku dominowali klienci biznesowi, teraz Warszawę coraz liczniej odwiedzają turyści, których jest już ponad 10 mln rocznie - wskazuje Walter Herz.
- W Warszawie w miejscu dawnego Hotelu Europejskiego na Krakowskim Przedmieściu w tym roku ma być oddany reprezentacyjny hotel Raffles ze 103 pokojami. Kolejne inwestycje hotelowe, które zostaną ukończone to hotel Renaissance na Lotnisku Chopina z 225 pokojami, hotel Four Points by Sheraton na Służewcu Przemysłowym ze 192 pokojami Moxy Koneser na Pradze ze 141 pokojami - wyliczają eksperci.
Inne obiekty hotelowe, które przyjmą gości w tym roku to 163-pokojowy Hampton by Hilton przy ulicy Postępu, ponad 350-pokojowy Krakowska Residence w warszawskiej dzielnicy Włochy i 220 pokojowy Ibis Styles przy ul. Grzybowskiej. W warszawskich obiektach, które mają zostać oddane do użytku w 2018 roku, znajdzie się łącznie ponad 2 tys. pokoi.