- Branża przeżywa intensywny rozwój. W 2017 roku podstawowe wskaźniki operacyjne hoteli wzrosły w większości aglomeracji, i to pomimo rekordowych wyników odnotowanych w 2016 roku. Już od kilku lat w tym segmencie rynku można obserwować dużą aktywność inwestorów, dzięki czemu zaplecze hotelowe w naszym kraju stale wzbogaca się o atrakcyjne obiekty - mówią analitycy Walter Herz. - Popyt na usługi nieustannie rośnie, zarówno ze strony turystów, jak i klientów biznesowych. Według danych GUS, liczba turystów korzystających z noclegów w obiektach turystycznych w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2017 roku wzrosła w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej o 1,5 mln.

Polski rynek hotelarski liczy już ponad 2,7 tys. skategoryzowanych obiektów hotelowych, które oferują łącznie ponad 135 tys. pokoi hotelowych. - To wciąż niewiele porównując z rynkami Europy Zachodniej i liczbą pokojów hotelowych przypadających na mieszkańców danego państwa. Duży potencjał inwestycyjny wykazują niezmiennie największe aglomeracje w kraju, przede wszystkim Warszawa, gdzie jak obliczają analitycy Walter Herz, rynek hotelowy w ciągu najbliższych trzech lat wzbogaci się o ponad 5 tys. pokojów.

W stolicy wciąż jest miejsce dla nowych obiektów wszystkich kategorii. - Do niedawna na warszawskim rynku dominowali klienci biznesowi, teraz Warszawę coraz liczniej odwiedzają turyści, których jest już ponad 10 mln rocznie - wskazuje Walter Herz.

- W Warszawie w miejscu dawnego Hotelu Europejskiego na Krakowskim Przedmieściu w tym roku ma być oddany reprezentacyjny hotel Raffles ze 103 pokojami. Kolejne inwestycje hotelowe, które zostaną ukończone to hotel Renaissance na Lotnisku Chopina z 225 pokojami, hotel Four Points by Sheraton na Służewcu Przemysłowym ze 192 pokojami Moxy Koneser na Pradze ze 141 pokojami - wyliczają eksperci.

Inne obiekty hotelowe, które przyjmą gości w tym roku to 163-pokojowy Hampton by Hilton przy ulicy Postępu, ponad 350-pokojowy Krakowska Residence w warszawskiej dzielnicy Włochy i 220 pokojowy Ibis Styles przy ul. Grzybowskiej. W warszawskich obiektach, które mają zostać oddane do użytku w 2018 roku, znajdzie się łącznie ponad 2 tys. pokoi.

W kolejnych latach w Warszawie ma się jeszcze otworzyć m.in. 330- pokojowy Motel One w Śródmieściu, 120ppokojowy Port Praski, 300 -pokojowy hotel marek Residence Inn i Moxy, a także kolejne hotele ibis Styles.

Na warszawski rynek wejdzie również Holiday Inn przy Dworcu Zachodnim z 217 pokojami, Focus Hotel na Służewcu z 238 pokojami i 150 pokojowy hotel Puro Warszawa Centrum.

Pod koniec przyszłego roku na Ursynowie ma zostać oddany również pierwszy hotel marki Staybridge Suites należącej do Grupy InterContinental, który dostarczy 190 pokojów, podają specjaliści Walter Herz.

W opinii doradców Walter Herz, ogromny potencjał i pole do lokowania nowych inwestycji hotelowych w Polsce ma nie tylko Warszawa, ale i inne aglomeracje. W Krakowie, Poznaniu, czy Wrocławiu na najbliższe lata również zaplanowanych zostało wiele inwestycji hotelowych.

W Gdańsku ma ruszyć niebawem 76-pokojowy hotel ibis Budget w Jelitkowie, 354-pokojowy hotel Deo na Wyspie Spichrzów, 236 pokojowy Holiday Inn, 140 pokojowy Grano Residence, a także 154 pokojowy Hampton by Hilton na Starym Mieście i hotel w Dworze Uphagena ze 150 pokojami. W okresie najbliższych dwóch lat w mieście przybędzie łącznie ponad tysiąc pokojów hotelowych. We Wrocławiu na 2019 rok planowany jest hotel MGallery by Sofitel ze 190 pokojami i hotel Klasztor Grupy Arche z 200 pokojami.

W Krakowie ma zostać otwarty m.in. hotel Puro na Kazimierzu z ponad 200 pokojami, hotel Radisson Red z 230 pokojami, hotel B&B Kraków Centrum ze 130 pokojami i dwa butikowe hotele Ferreus oraz H15 łącznie ze 140 pokojami. W centrum Krakowa, przy ulicy Stradomskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Wawelu powstanie także Autograph Collection Hotel ze 125 pokojami lifestylowej marki należącej do Marriott International, który będzie pierwszym obiektem tej ekskluzywnej linii w Polsce. W tym roku rozpocznie się również budowa hotelu Best Western Balice Airport.

W Poznaniu na ten rok przewidziane jest otwarcie Hampton by Hilton (117 pokojów) i Focus Hotel Poznań (94), a w przyszłym hotel Moxy (120) przy lotnisku Ławica. Poza tym, do sieci Best Western Hotels & Resorts mają dołączyć dwa nowo powstające poznańskie obiekty - Edison Park Hotel pod marką Premier Collection i hotel na Starym Rynku pod marką Sure Hotel, a istniejący Hotel Edison położony w miejscowości Baranowo pod Poznaniem, poddany zostanie procesowi modernizacji.

Nowym trendem rynkowym, jaki zauważają eksperci Walter Herz, jest coraz większe zainteresowanie inwestorów działających w segmencie hotelowym i międzynarodowych franczyzodawców mniejszymi miastami. Jako przykład podają budowę hotelowego w rewitalizowanej fabryce fortepianów w Kaliszu. W jej miejscu powstaje kompleks biurowo-hotelowo-kulturalny Calisia One, w którym w tym roku ma zostać oddany do użytku hotel działający pod marką Hampton by Hilton z ponad 100 pokojami. W Oświęcimiu w hotelu Hampton by Hilton znajdzie się zaś 120 pokojów.

Nowe obiekty międzynarodowych marek powstają też w polskich kurortach, w tym m.in. hotel Radisson Blu w Zakopanem ze 158 pokojami i 68 apartamentami oraz hotel Hilton Garden Inn w Kołobrzegu. Eksperci Walter Herz zwracają uwagę, że w strukturze polskiej bazy hotelowej przeważają hotele indywidualne, których właścicielami są polskie firmy, zajmujące się samodzielnie ich prowadzeniem. Podobnie jest z popytem na noclegi. W naszym kraju to głównie polscy turyści napędzają koniunkturę w sektorze hotelarskim. Z usług hotelowych w naszym kraju korzysta jedna trzecia obcokrajowców i dwie trzecie Polaków.