Nowa dzielnica Gdyni tworzona pod nazwą „Śródmieście Morskie" powstanie na 71 ha terenu bezpośrednio sąsiadującego z centrum i Zatoką Gdańską. Wkrótce to miejsce ma stać się wizytówką miasta.
W rewitalizowanej przestrzeni będącej w przeszłości częścią Portu Gdynia powstanie 500 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej zaplanowanej dla 8 tys. osób oraz 500 tys. mkw. powierzchni biurowych przystosowanych dla 4 tys. pracowników. Największym atutem powstającej dzielnicy jest doskonała lokalizacja oraz istniejące tu działki typu waterfront.
– Projekt Śródmieścia Morskiego ma ogromny potencjał, ale równocześnie wymaga odpowiedzi na wiele wyzwań. Dążymy do stworzenia tętniącego życiem nabrzeża, które stanie się ważną i rozpoznawalną na świecie częścią Gdyni. Chcemy, aby było to miejsce ogólnodostępne, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli cieszyć się bliskością morza, a firmy zarabiać – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. We współpracy z samorządem w mieście odbyły się warsztaty doradcze organizowane przez Urban Land Institute.
Globalna instytucja ULI zrzeszająca 40 tys. ekspertów na całym świecie specjalizuje się m.in. w promowaniu zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnym użytkowaniu przestrzeni. – Gdynia ma wiele do zaoferowania mieszkańcom i inwestorom – mówi Lisette van Doorn, dyrektor generalna ULI Europe. – W mieście rozwija się przemysł morski, logistyczny i technologiczny. Rady naszych ekspertów pomogą Gdyni wykorzystać jej potencjał poprzez stworzenie dzielnicy, która stanie się integralną częścią miasta oraz pomoże wypromować Gdynię na świecie – dodaje.
Władze miasta powinny pozostać liderem całego przedsięwzięcia rewitalizacji Śródmieścia Morskiego – przekonują eksperci ULI, którzy na miejscu przeprowadzili rozmowy m.in. z przedstawicielami samorządu, deweloperami, mieszkańcami, architektami i planistami. Formalnie do miasta należy tylko 1 ha z całkowitej powierzchni planowanej dzielnicy, jest to działka znajdująca się na krańcu Mola Rybackiego. Mimo to władze miasta mają narzędzia polityczne i administracyjne pozwalające na zarządzanie pracami inwestycyjnymi prowadzonymi na całym obszarze.