Coraz większą popularnością cieszą się też oferty domów budowanych na zamówienie. – Na niedawnych targach w stolicy uwagę zwracała bardzo ciekawa i dość bogata oferta projektów tanich wolnostojących domów budowanych na zamówienie na działce klienta – opowiada Jędrzyński. – Ceny takich ponad 100-metrowych budynków, często już wykończonych pod klucz, nierzadko odpowiadają cenom niewielkich przeciętnych dwupokojowych mieszkań w Warszawie. Projekty budynków nie zachwycają specjalnie wymyślną architekturą, ale są bardzo funkcjonalne. To stosunkowo nowa inicjatywa, widać już jednak rosnący potencjał – ocenia.
Prefabrykowane domy pod klucz na działce klienta buduje m.in. Danwood. Firma oferuje ponad 120 projektów. – Klient z pomocą naszego architekta może dokonać zmian w projekcie, tak aby dopasować go do potrzeb i oczekiwań rodziny – wyjaśnia Anna Roszczenko, dyrektor sprzedaży w spółce Danwood. – Budujemy także domy w oparciu o projekty indywidualne. Technologia, w której budujemy, jest bardzo popularna w zachodniej Europie. W zależności od kraju to nawet 20–35 proc. udziału w rynku wszystkich budowanych domów. Także w Polsce rośnie zainteresowanie takimi domami.
Dodaje, że klienci zaczynają rozumieć, iż niska cena i samodzielne zajmowanie się budową niekoniecznie wychodzi im na dobre. – Dom może i uda się zbudować taniej, ale koszty – czas, konieczność nadzoru ekip i poprawności wykonania poszczególnych prac – oraz w wielu przypadkach brak odpowiedniej wiedzy budowlanej sprawiają, że budowa ciągnie się latami – podkreśla Anna Roszczenko. – Coraz częściej kierujemy się także kosztami utrzymania domu. Coraz większą rolę odgrywa energooszczędność. Danwood stawia dom w ok. 12 tygodni, nie licząc spraw urzędowych. Koszt budowy mkw. „pod klucz" to 3,5 tys. zł.
Także inne firmy budują na działce klienta. Expobud zapewnia, że budynek stanie w dwa miesiące. Kompleksową usługę – od projektu do wykonania – oferuje firma DQM.
Na przedmieściach
Deweloperzy budujący osiedla domów starają się trzymać rękę na pulsie. Część firm nie wyklucza, że zajęłaby się inwestycjami na zamówienie. – Bacznie obserwujemy rynek. Będziemy dostosowywać ofertę do potrzeb klientów – mówi Agnieszka Jałoszyńska, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Sky Investments, która buduje domy na poznańskich Podolanach i w podmiejskich Komornikach. Na razie skupia się jednak na realizacji własnych inwestycji. – Zainteresowanie domami w Poznaniu i na przedmieściach nie słabnie – podkreśla Agnieszka Jałoszyńska.
O możliwości budowy domu na zamówienie mówi Kinga Błaszkowiak z firmy Greenbud Development budującej na terenie aglomeracji poznańskiej. – Rozważymy każde pytanie klientów – zapewnia. Dodaje, że rynek domów jest specyficzny, najwięcej osiedli powstaje na przedmieściach, w gminach ościennych.