Business Garden, położony w rejonie ul. Marcelińskiej, Bułgarskiej i Łubieńskiej w Poznaniu, tworzy dziewięć budynków biurowych klasy A o łącznej powierzchni najmu 88 tys. mkw. Certyfikowane biurowce wraz z wolnostojącym budynkiem parkingu zostały oddane do użytku na początku 2019 roku w ramach drugiego etapu inwestycji.
Cytowany w komunikacie Michał Wojciechowski, ekspert Vastint Poland mówi, że uzyskana certyfikatów został przyznana "w głównej mierze za wdrożenie zrównoważonych praktyk budowlanych, rozwiązania w zakresie efektywności energetycznej budynków, a także za szczególną dbałość o jakość środowiska pracy".
- Każdy z budynków uzyskał 90 punktów, czyli o 10 punktów powyżej wymaganego progu najwyższej oceny LEED. Jest to trzeci najlepszy wynik w Polsce - podkreśla Michał Wojciechowski. - Szereg praktyk ograniczających zanieczyszczenie wody i minimalizujących emisję pyłu i program segregacji odpadów budowlanych wdrożono już na etapie prac budowlanych. Poza tym 20 proc. użytych surowców, pod względem kosztów, zostało poddanych recyklingowi, a ponad 90 proc. materiałów projektowych pochodziło z regionu. Zastosowane w trakcie prac montażowych kleje, farby, uszczelniacze i wybrane podłogi zapewniają niski poziom szkodliwych emisji, pomagając zapewnić zdrowe środowisko wewnętrzne - opowiada ekspert.
Dodaje, że jedną z kluczowych cech budynków jest wysoki poziom efektywności energetycznej, 55 proc. lepszy niż w typowych budynkach. - Taki wynik został uzyskany dzięki starannie zaprojektowanym przeszkleniom i izolacji, wysokowydajnemu systemowi HVAC z belkami chłodzącymi, swobodnym chłodzeniem i wydajnymi wymiennikami ciepła oraz energooszczędnemu oświetleniu z systemem sterowania w całym budynku - mówi. - Prawie 100 proc. regularnie zajmowanych przez najemców powierzchni w budynku ma dostęp naturalnego światła dziennego i do widoków na zewnątrz.
Przeważająca część terenu wokół budynków została zaprojektowana jako zielona przestrzeń z miejscami relaksu dla pracowników. - Tereny zielone są obsadzone rodzimymi, przystosowanymi do lokalnych warunków gatunkami roślin - opowiadają przedstawiciele dewelopera. - Przyczynia się to do różnorodności biologicznej, tworzy atrakcyjne otoczenie wokół budynków i minimalizuje potrzebę nawadniania. Poza tym woda deszczowa uchwycona na dachach budynków jest przechowywana i wykorzystywana w nawadnianiu ogrodu. Biurowce zapewniają dobry dostęp do wielu lokalnych usług, takich jak restauracje, placówki handlowe i sklepy spożywcze. Niedaleko są przystanki transportu publicznego. Inwestycja wspiera także zrównoważone opcje transportu poprzez zapewnienie rozbudowanej infrastruktury dla rowerzystów i priorytetowego parkowania dla pojazdów ekologicznych