Jak duże lokale kupujemy, sprawdzili analitycy portalu RynekPierwotny.pl. Komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert tego serwisu:
Już od dłuższego czasu spada średnia powierzchnia mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów. Ten długookresowy trend wynika między innymi ze zmian demograficznych, które skutkują zmniejszaniem się średniej wielkości rodzin. Warto wiedzieć, że ciekawe informacje dotyczące metrażowych trendów możemy zaczerpnąć nie tylko ze statystyk na temat ukończonych mieszkań.
Główny Urząd Statystyczny niedawno podał informacje o tym, jak duże lokale mieszkalne Polacy kupowali w minionym roku i wcześniejszych latach. Nasz portal przeanalizował takie dane dotyczące rynku pierwotnego i rynku wtórnego. Wyniki analizy są ciekawe i nie do końca oczywiste.
Informacje na temat wielkości sprzedawanych lokali czasem są pozyskiwane po sprawdzeniu wielu ogłoszeń z rynku pierwotnego i rynku wtórnego. Bardziej miarodajne wydają się dane bazujące na transakcjach. Właśnie takie informacje dotyczące 2018 r. niedawno podał Główny Urząd Statystyczny. GUS opierał się na danych notarialnych z Rejestrów Cen i Wartości Nieruchomości.
Jeżeli chodzi o wszystkie lokale sprzedane w minionym roku to ich udział ze względu na powierzchnię wyglądał następująco: