Prezesa spółdzielni mieszkaniowej ma wybrać walne zgromadzenie

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by prezesa w spółdzielni mieszkaniowej powoływało walne zgromadzenie.

Aktualizacja: 01.06.2020 09:35 Publikacja: 31.05.2020 20:00

Prezesa spółdzielni mieszkaniowej ma wybrać walne zgromadzenie

Foto: Adobe Stock

Szykują się zmiany w zasadach funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych. Nad projektem w tej sprawie pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Głosowanie online

Projekt jest na wstępnym etapie. Ma być gotowy pod koniec czerwca. MS chce wprowadzić w nim możliwość elektronicznego głosowania nad uchwałami, którymi zajmuje się walne zgromadzenie. Proponuje więc, by swoje głosy członkowie mogli oddawać w systemie elektronicznym przeznaczonym do obsługi mieszkańców tuż przed jego terminem zwołania. Taka zmiana ma być wprowadzona bezterminowo, a nie tylko na czas pandemii.

Czytaj także: Sąd: członkostwo w spółdzielni nie tworzy interesu prawnego

– Dzięki temu swój głos będzie mogło oddać więcej spółdzielców. Frekwencja na walnych często jest niska, a uczestnictwo osobiste w zgromadzeniach bywa znacznym utrudnieniem dla członków spółdzielni – tłumaczy Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości.

W opinii spółdzielni mieszkaniowych takie rozwiązanie trudno będzie wdrożyć.

– Trzeba kupić odpowiedni program, a to kosztuje. Przeszkolić członków, co też nie będzie proste, bo mamy ich cztery tysiące. Wdrożyć zabezpieczenia, by głosowanie było tajne i nie dochodziło do nadużyć – tłumaczy Dariusz Śmierzyński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Ruda w Warszawie. – Obawiam się, że po wprowadzeniu elektronicznego głosowania będzie dochodziło do prób masowego podważania uchwał w sądzie – dodaje Dariusz Śmierzyński.

– W naszej spółdzielni ponad 30 proc. osób to seniorzy powyżej 60. roku życia. Jaką mam gwarancję, że nie zagłosują za nich wnukowie, którzy nie mają ze spółdzielnią nic wspólnego? – zastanawia się Szymon Rosiak, prezes Legionowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Projekt zakłada również, że wszystkie informacje o funkcjonowaniu spółdzielni będą zamieszczane w systemach elektronicznych.

Członkowie spółdzielni nie będą musieli wnioskować o kserokopie dokumentów, gdyż uzyskają dostęp do i tak dziś skanowanych dokumentów z poziomu swojego komputera. Obowiązek ma dotyczyć spółdzielni liczących powyżej stu członków.

– Dziś członek spółdzielni musi przyjść do jej siedziby i przejrzeć interesujące go dokumenty albo prosić o ich skserowanie – wyjaśnia Sebastian Kaleta. – Po zmianach w systemach spółdzielni przeznaczonych dla mieszkańców będą: odpis statutu i regulaminów, uchwały organów spółdzielni, protokoły z obrad organów spółdzielni, protokoły lustracji, roczne sprawozdania finansowe, umowy zawierane przez spółdzielnię z osobami trzecimi.

Tego rodzaju rozwiązania stosuje już wiele spółdzielni, m.in. Ruda oraz Legionowska SM. Jej członkowie mogą przeglądać dokumenty po zalogowaniu się.

– Niestety, to, że publikujemy niektóre dokumenty, działa na naszą niekorzyść. Dużo budujemy i niektórzy wykorzystują informacje ze strony do swoich celów czysto biznesowych – tłumaczy Szymon Rosiak.

Zdecydują członkowie

Najwięcej kontrowersji wywołuje propozycja powoływania prezesów spółdzielni mieszkaniowych.

– Rozważamy możliwość zmiany w zasadach powoływania zarządów, w tym prezesów spółdzielni. Obecnie o tym, kto zarządza spółdzielnią, decydują rady nadzorcze. Rozważamy, by decydowało walne zgromadzenie, czyli jej członkowie. Uważam, że to uczciwe rozwiązanie – twierdzi Sebastiana Kaleta,

– Dziś spółdzielnie decydują w statutach, kto wybiera prezesa: walne zgromadzenie czy rada nadzorcza. Wynika to z prawa spółdzielczego. Państwo nie powinno się do tego mieszać. Spółdzielnie są podmiotami prywatnymi, a nie instytucjami publicznymi – uważa Jerzy Jankowski, prezes zarządu Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

– Rada nadzorcza, wybierając prezesa, ocenia jego dorobek zawodowy, wykształcenie, przeprowadza z nim rozmowę kwalifikacyjną. Obawiam się, że na walnym zgromadzeniu kandydaci na prezesa będą obiecywać gruszki na wierzbie, np. obniżenie opłat za mieszkanie o połowę. Nie można też zapominać, że walne zgromadzenie udziela absolutorium prezesowi, bez niego nie może zarządzać spółdzielnią – mówi Szymon Rosiak.

Szykują się zmiany w zasadach funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych. Nad projektem w tej sprawie pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Głosowanie online

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO