Aktualizacja: 09.07.2020 21:58 Publikacja: 09.07.2020 20:00
O tym, czy po sprzedaży nieruchomości musimy zapłacić podatek, decydują konkretne terminy
Foto: AdobeStock
W Polsce o tym, kto zapłaci podatek od sprzedaży domu czy mieszkania, w praktyce decyduje czas. A konkretnie to, ile czasu minęło od jego nabycia, ewentualnie wybudowania, do odpłatnego zbycia, np. sprzedaży. Czas też ma istotne znaczenie dla tych osób, które – by uniknąć obowiązkowego rozliczenia z fiskusem – mają widoki na skorzystanie ze specjalnego zwolnienia podatkowego. Przy czym prawa do preferencji nie przekreśla nawet to, że podatnik dopiero po pewnym czasie zmienił plany i wydał pieniądze ze sprzedaży na cel premiowany podatkowo.
Średnie ofertowe ceny mieszkań używanych w lutym były dość stabilne. Ale można wynegocjować spore rabaty.
Może się okazać, że oczekiwanie na dopłaty do kredytów się nie opłaca – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.
Coraz więcej wrocławian szuka miejsca do życia, które da im nie tylko łatwy i szybki dostęp do miejskich udogodnień, ale też bliskość natury, pozwalającej na regenerację i wytchnienie od codziennego zgiełku. W ten trend wpisuje się osiedle Lokum Porto na Starym Mieście.
Ważne dla rozwoju miasta są inwestycje typu mix-use i taką inwestycją jest projekt „Gdańsk Południe” - mówi Paweł Orłowski, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Fundusz private equity Greenstone kupuje od firmy Torus resztę udziałów w gdańskim biurowcu Format, stając się jedynym właścicielem budynku.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W praktyce status nieruchomości jako zabudowanej albo niezabudowanej określają strony transakcji wraz z notariuszem. Jednak status zabudowy nieruchomości to stan obiektywny, a nie wynikający z przeświadczenia stron.
Kupując nieruchomość musimy uwzględnić również koszt wynagrodzenia notariusza. Kwota, którą trzeba zapłacić notariuszowi za wykonanie konkretnych czynności, jest uregulowana prawnie. Te same maksymalne stawki obowiązują w całym kraju. Ile wynoszą aktualnie? Od czego zależy wysokość opłaty notarialnej?
Błędna kwalifikacja nieruchomości jako zabudowanej może skutkować tym, że nie zostanie ona zaoferowana gminie w ramach pierwokupu, a w rezultacie – nieważnością umowy sprzedaży.
To, czy sprzedaż nieruchomości powinna zostać zaraportowana dla celów podatku VAT, zależy od konkretnej sytuacji. Podejście do tego zagadnienia zostało także ukształtowane w krajowej praktyce interpretacyjnej.
Metod ustalania wartości nieruchomości jest wiele. Najczęściej stosuje się podejście porównawcze.
Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, należy przeprowadzić badanie jej stanu prawnego. Konieczna jest także weryfikacja czy nieruchomość będzie mogła być zabudowana zgodnie z planami inwestora.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Koszt nabycia nieruchomości jest wartością stałą, niezmienną i wynika z wydatków, które zostały rzeczywiście poniesione na jej zakup. Dla celów opodatkowanej sprzedaży nie można uznać, że waloryzacji podlegają kwoty uprzednio zwaloryzowane.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas