- Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej – mówi Jarosław Krawczyk, ekspert Otodomu.

Portal zapytał mieszkańców 12 miast o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Padły dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy i ceny produktów i usług. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy.

Szczegółowe wyniki wyglądają następująco:

1. Białystok 2,94

2. Lublin 2,84

3. Bydgoszcz 2,83

4. Szczecin 2,77

5. Katowice 2,71

6. Gdynia 2,67

7. Łódź 2,66

8. Poznań 2,65

9. Gdańsk 2,63

10. Wrocław 2,52

11. Kraków 2,51

12. Warszawa 2,43

Awanse i spadki

O ile same koszty utrzymania w Białymstoku nie są dla kieszeni mieszkańców przesadnym obciążeniem, o tyle ceny nieruchomości w opinii ankietowanych są wysokie. W efekcie w drugiej edycji naszego rankingu dzielnic najwyżej notowana w zestawieniu lokalizacja otrzymała zaledwie 3,33 pkt na 5 możliwych – mówi Jarosław Krawczyk. - W zgodnej opinii ankietowanych najtańszą dzielnicą w Białymstoku jest Słoneczny Stok. Mieszkańcy uznali, że zarówno ceny nieruchomości, jak i koszty utrzymania właśnie w tej części miasta są najniższe. Na podium znalazły się również Starosielce i Nowe Miasto – tu też koszty życia są całkiem przyjazne kieszeni.

Zwycięzcy pierwszej odsłony rankingu dzielnic Białegostoku z 2017 roku w tej edycji zostali ocenieni wyraźnie słabiej. - Poprzedni lider, czyli Osiedle Młodych, tym razem uplasował się dopiero na ósmym miejscu, zaś trzeci dwa lata temu Antoniuk spadł na dziesiątą pozycję. Najbardziej spektakularny spadek stał się jednak udziałem drugiego w roku 2017 Osiedla Piasta II – tym razem respondenci ocenili tę lokalizację na zaledwie 2,86 pkt, co pozwoliło na zajęcie dopiero 16. miejsca – wskazuje ekspert portalu.

W stolicy drożyzna

- W większości kategorii rankingu dzielnic Warszawy mieszkańcy stolicy bardzo wysoko ocenili swoje miasto. Jest jednak coś, co mocno ich boli. Mowa o cenach nieruchomości i kosztach życia. W tej kategorii Warszawa uzyskała fatalną ocenę. Co właściwie nie dziwi, średnie ceny ofertowe mkw. mieszkań w mieście to już prawie 12 tys. zł, zatem kupno lokalu w Warszawie jest dziś nie lada wyzwaniem, nawet dla dobrze zarabiających – mówi Jarosław Krawczyk. - Warszawiacy zgodnie orzekli, że najwyższe koszty życia są na Śródmieściu. Niewiele lepiej wypadły Żoliborz i Wilanów. Wszystkie te lokalizacje uzyskały notę ledwie przekraczającą 2 pkt w pięciopunktowej skali. Najdroższe dzielnic Warszawy to: Śródmieście (2,13), Żoliborz (2,16) i Wilanów (2,17).

To już druga edycja rankingu dzielnic Otodomu. Poprzedni raport był opublikowany trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie portalu przez Agencję Badawczą IQS.

Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.