Rz: Kiedy pomieszczenia na klatce schodowej lub strychu są powierzchnią wspólną, a kiedy odrębną własnością?
Aleksandra Dalecka:
Rozróżnienie pomiędzy nieruchomością wspólną, samodzielnym lokalem mieszkalnym, pomieszczeniem pomocniczym oraz pomieszczeniem przynależnym wprowadzone zostało w ustawie z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali.Te przepisy przesądzają o tym, do czego właściciel lokalu ma wyłączne prawo, a w jakim zakresie jest tylko współwłaścicielem w danym budynku zobowiązanym do respektowania praw innych współwłaścicieli. Określają też możliwości adaptacji strychu, klatek schodowych, komórek czy piwnic przez poszczególnych właścicieli mieszkań.
Załóżmy, że strych jest pustym pomieszczeniem, żaden z pozostałych mieszkańców kamienicy z niego nie korzysta. Czy właściciel lokalu na ostatnim piętrze może go po prostu zaadaptować na swoje potrzeby? Czy sąsiadowi z pierwszego piętra wolno zagrodzić część klatki schodowej i zająć ją na prywatny hol?
Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o własności lokali nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Każdy właściciel lokalu w danym budynku jest jednocześnie współwłaścicielem nieruchomości wspólnej w określonym ułamku. Ułamkowe oznaczenie współwłasności uprawnia do współkorzystania z całości nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem, ale nie daje prawa do wskazania, że właścicielowi mieszkania przysługuje np. konkretna powierzchnia klatki schodowej przylegającej do jego mieszkania. Nie można zatem po prostu zająć kawałka powierzchni obok swojego lokalu, uznając, że „należy mi się, bo jest najbliżej mojego mieszkania i odpowiada mojemu udziałowi w nieruchomości wspólnej”.