O takim stanowisku Biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w reakcji na artykuł zamieszczony w "Rz" z 8 - 9 grudnia pt. "Przekształcenie we własność musi objąć piwnice" poinformował dyrektor Ryszard Jajszczyk.
Ustawodawca zaniedbał - nie po raz pierwszy - jasne unormowanie w przepisach przejściowych do ustawy z 14 czerwca 2007 r. nowelizującej ustawę o spółdzielniach w kwestii stosunku nowych przepisów o piwnicach i pomieszczeniach przynależnych do rozwiązań przyjętych w uchwałach zarządów, które stały się prawomocne przed wejściem w życie tej nowelizacji, czyli przed 31 lipca 2007 r. Biuro Związku Rewizyjnego dysponuje jednak opiniami prawnymi potwierdzającymi stanowisko, że obowiązują one w całości nadal.
Przemawia za tym wzgląd na fakty dokonane. 31 lipca wszedł w życie zmieniony art. 42 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nakazuje on, by w uchwale określającej przedmiot odrębnej własności wszystkich lokali podawano m.in. rodzaj, położenie i powierzchnię lokali oraz pomieszczeń przynależnych, w tym piwnic lub pomieszczeń gospodarczych. Należy to podawać, jeśli piwnica lub pomieszczenie jest w tym budynku przyporządkowane danemu mieszkaniu, a właściciel faktycznie je użytkuje.
Przed tą datą było inaczej. Zarząd spółdzielni mógł zaliczyć w uchwale piwnice do nieruchomości wspólnej i określić wielkość udziałów w niej, związanych z odrębną własnością poszczególnych mieszkań, z uwzględnieniem powierzchni wszystkich piwnic znajdujących się w budynku, bez przypisywania piwnic i innych pomieszczeń przynależnych do poszczególnych lokali. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 8 czerwca 2006 r. (sygn. II CSK 37/06).
Udział w nieruchomości wspólnej (obejmującej łączną powierzchnię piwnic i pomieszczeń przynależnych) określany był wówczas stosownie do powierzchni lokalu. Suma udziałów w nieruchomości wspólnej musi równać się jedności. Na podstawie takich uchwał znaczna część lokali została już notarialnie przekształcona we własność. Podważenie aktów notarialnych oczywiście w rachubę nie wchodzi. Objęcie odrębną własnością faktycznie użytkowanych piwnic oraz pomieszczeń przynależnych do poszczególnych lokali mieszkalnych czy użytkowych według nowych zasad spowodowałoby, że suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie byłaby równa jedności. Poza tym spółdzielnia narażałaby się na zarzut nierównego traktowania członków.