Jacek W. Kulig, dyrektor techniczny Dryvit Systems
– Planując mocowanie płyt izolacyjnych tylko za pomocą kleju (takie rozwiązanie jest najbardziej popularne w budownictwie jednorodzinnym), nie warto eksperymentować z zaprawami klejącymi niewiadomego pochodzenia. W takim przypadku trwałość systemu i jego spójność z podłożem zależą wyłącznie od jakości kleju oraz sposobu jego zastosowania przez wykonawcę. W przypadku budynków jednorodzinnych rzadko wymagane jest dodatkowe mocowanie mechaniczne.
Na jakości kleju nie warto oszczędzać, ponieważ nie będziemy mieli żadnego innego wsparcia, jeśli przyczepność do podłoża zastosowanego kleju okaże się nieodpowiednia.
Brak przyczepności płyt izolacyjnych do podłoża spowoduje, że system będzie źle funkcjonował, więcej – istnieje niebezpieczeństwo, że pojawią się inne poważne problemy, począwszy od odpadania płyt izolacyjnych przez pęknięcia, penetrację wody aż do zagrzybienia włącznie.
Bardzo istotne jest uzyskanie odpowiedniej wiedzy na temat używanego produktu oraz styropianu, na który ten produkt ma być nałożony. Celowe jest zwłaszcza pytanie o zawartość substancji organicznych (tzw. organiki, głównie polimerów) w kleju.