Ma być więcej czasu na ruszenie z budową

Pozwolenie na budowę będzie wydawane na trzy lata. To ma pomóc w załatwianiu innych formalności – przewiduje uchwalona nowela

Aktualizacja: 27.06.2008 10:53 Publikacja: 27.06.2008 10:09

Ma być więcej czasu na ruszenie z budową

Foto: Rzeczpospolita

Wczoraj Sejm uchwalił nowelizację prawa budowlanego wydłużającą niektóre terminy. Zgodnie z nią pozwolenie budowlane ma być ważne trzy, a nie jak obecnie dwa lata. Na tyle samo będzie można przerwać roboty budowlane.

Nowelizacja ma mieć zastosowanie do spraw wszczętych i niezakończonych decyzjami ostatecznymi przed datą jej wejścia w życie.

– W wypadku wielu inwestycji trzeba wielu lat na załatwienie formalności. Często więc, zanim inwestor zdobędzie wszystkie zezwolenia, wygasa pozwolenie na budowę i trzeba wszystko zaczynać od nowa – wyjaśnia Arkadiusz Litwiński, poseł sprawozdawca. – Samo wyłonienie – dodaje – wykonawcy robót budowlanych, szczególnie dużych obiektów o charakterze liniowym, trwa bardzo długo i może się zdarzyć, że inwestycja nie rozpocznie się przed upływem dwóch lat od wydania pozwolenia na budowę. Najczęstszą przeszkodą jest procedura zamówień publicznych. Wielu wykonawców toczy ze sobą boje w sądach oraz w Urzędzie Zamówień Publicznych, a to zabiera czas. Długość pozwolenia ma także znaczenie dla inwestycji, które są realizowane ze środków unijnych. Z drugiej strony – uważa Litwiński – nie można przesadzić z wydłużaniem terminu ważności pozwolenia budowlanego. Samorządy mogą mieć bowiem kłopoty z uchwaleniem miejscowych planów. Przygotowując plan, muszą wiedzieć, czy dana inwestycja (objęta pozwoleniem) będzie prowadzona czy też nie.

W trakcie prac na nowelą doszło do kontrowersji. W opinii Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej wydłużenie ważności może naruszać przepisy unijne. Sejmowa Komisja Ustawodawcza doszła jednak do wniosku, że nie ma takiego niebezpieczeństwa.

– Taka zmiana na pewno nikomu nie zaszkodzi, ale i specjalnie nie pomoże – ocenia Marek Poddany, deweloper. – Teraz można przecież przedłużyć ważność pozwolenia na budowę na kolejne dwa lata.

Sceptycznie ocenia ją także Andrzej Tyszecki, ekspert Towarzystwa Prolinea zrzeszającego inwestorów linowych, czyli przedsiębiorstwa drogowe, gazowe, energetyczne. Czas załatwiania formalności budowlanych przy takich przedsięwzięciach jak budowa linii energetycznej wysokiego napięcia, rurociągu gazowego trwa – jak twierdzi – zwykle od siedmiu do dziesięciu lat. Przedłużenie więc ważności pozwolenia o rok nie będzie miało większego znaczenia. Dla tych inwestycji niezbędna jest natomiast odrębna ustawa przyśpieszająca proces załatwiania formalności.

Prolinea przygotowała nawet odpowiedni projekt. Jej przedstawiciele wielokrotnie spotykali się z posłami różnych kadencji i kolejnymi rządami, ale nic nie udało im się załatwić. Projektem zajmie się teraz Senat.

Wszystko wskazuje na to, że zmiana będzie miała raczej krótki żywot.

W tej chwili Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad dużą nowelizacją prawa budowlanego, która ma przynieść prawdziwie rewolucyjne zmiany.

Resort chce m.in. zrezygnować z wydawania pozwoleń na budowę. Ma je zastąpić rejestracja inwestycji u starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu.

skomentuj artykuł

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem