Odpowiada Jakub Pokrzywniak, radca prawny w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
Rz: Co zmieni dla właścicieli nieruchomości, przez których działki przebiegają gazociągi, rury kanalizacyjne, kable energetyczne czy inne urządzenia przesyłowe, tzw. służebność przesyłu w porównaniu z obecnymi możliwościami?
Jakub Pokrzywniak:
Służebność przesyłu będzie można wykorzystywać między innymi do regulowania stanu prawnego tzw. urządzeń przesyłowych, czyli służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej, a także innych podobnych urządzeń, które zostały niegdyś posadowione na cudzych nieruchomościach bez tytułu prawnego.
Przepis art. 305 (1) k.c. wskazuje bowiem, że służebność przesyłu będzie można ustanowić zarówno dla urządzeń, które mają dopiero powstać, jak i dla urządzeń już istniejących. Ponieważ przewidziano możliwość przymusowego ustanowienia służebności przesyłu, właściciele nieruchomości odmawiający współdziałania przy regulowaniu stanu prawnego znajdujących się na nich elementów sieci będą musieli się liczyć z powództwami przedsiębiorców energetycznych o ustanowienie tej służebności przez sąd. Z drugiej strony właściciele nieruchomości również będą mogli domagać się od przedsiębiorców sieciowych ustanowienia służebności przesyłu za odpowiednim wynagrodzeniem.