- w przypadku istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę – nakłada, określając termin wykonania, obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych oraz w razie potrzeby wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem.
Nadzór wstrzymał roboty budowlane, bo inwestor zmienił wymiary i usytuowanie obiektu oraz zwiększył jego powierzchnię. Jednak w jego wypadku nie doszło do naruszenia przepisów techniczno-budowlanych, spełnił też zalecenia nadzoru. Będzie mógł legalnie wznowić roboty.
Za wykonanie robót z naruszeniem przepisów grozi odpowiedzialność karna. Przewiduje ją art. 90 prawa budowlanego. Powiatowy inspektor może skierować sprawę do sądu i wystąpić o ukaranie grzywną, karą więzienia lub ograniczeniem wolności.
Przy samowolnej budowie dość istotnym problemem jest zapisanie warunku o zgodności z miejscowym planem lub decyzja o warunkach zabudowy. Na wielu terenach planów nie ma. Uzyskanie warunków zabudowy nie zawsze jest możliwe (nawet uwzględniając wyrok Trybunału Konstytucyjnego), a czasem jest wręcz niemożliwe – jak w wypadku budowy wykonanej bez zgłoszenia.
Trzeba tez powiedzieć, że wprowadzenie opłat legalizacyjnych zdecydowanie zniechęciło do świadomego dopuszczania się przez inwestorów samowolnej budowy. Jeśli dojdzie do samowoli budowlanej z braku wiedzy, to niektóre opłaty legalizacyjne są niewspółmiernie wysokie. Opłata legalizacyjna za budynek handlowy wyniesie 375 tys. zł, niezależnie, czy budynek ma 100 mkw. czy 2500 mkw. Podobnie przy budynkach przemysłowych opłata wyniesie 250 tys. zł niezależnie od stopnia zaawansowania obiektu.
Podkreślenia wymaga również, że zastosowanie art. 48 dotyczy rozpoczęcia budowy obiektu (nie dotyczy czynności uznanych w prawie budowlanym za rozpoczęcie budowy – art. 41) bez pozwolenia (nie bez ostatecznego pozwolenia, o czym mówi art. 28).
Organem właściwym w sprawach o samowolę jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, od jego decyzji można się odwołać do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, a gdy jest on organem pierwszej instancji, to do głównego inspektora nadzoru budowlanego. Później można złożyć skargę do sądu administracyjnego.