Wykonawca ocieplenia na moim domu planuje do dodatkowego mocowania płyt izolacyjnych zastosować łączniki. Ma ich kilka rodzajów i dosyć gęsto je wbija. Jak rozpoznać, czy wybrany łącznik jest odpowiedni i czy został prawidłowo zamontowany?
(nazwisko do wiadomości redakcji)
Zastosowanie łączników mechanicznych podnosi pewność, że płyty z materiału izolacyjnego są mocno zamocowane do ścian. Wybór odpowiedniego łącznika jest bardzo istotny dla trwałości całego rozwiązania. Mocowanie mechaniczne niedostosowane do rodzaju materiału izolacyjnego albo konkretnej ściany nie spełni swej funkcji niezależnie od tego, ile wbije się kołków. Zresztą nie zalecałbym zwiększania liczby łączników na ścianie, by poprawić sposób mocowania. Trzeba jedynie dobrać właściwe i montować je zgodnie z regułami.
Wyróżniamy kilka typów łączników mechanicznych. Podstawowy podział wiąże się z odmianą materiału izolacyjnego albo też z rodzajem podłoża, do którego mocuje się płyty. Inne łączniki stosuje się do wełny mineralnej, inne do styropianu. Podobnie jest z kołkami do muru z pełnej cegły i do ściany z materiału szczelinowego – mogą się one różnić konstrukcją i długością strefy rozporowej.
Równie ważny jak wybór samego łącznika jest odpowiedni sposób jego umocowania w ścianie. Niezwykle istotny jest wybór wiertła do wykonania otworu – najlepiej użyć wiertła o średnicy takiej samej jak średnica łącznika. Dzięki temu mocowanie będzie naprawdę trwałe. Jeżeli średnica wiertła jest zbyt duża, dochodzi do rozwiercenia otworu i kołek można nawet palcami wyjąć ze ściany.