[b]Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 25 lutego 2009 r. (I SA/Sz 630/08).[/b]
[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]
Podatnik kupił w 1991 r. niezabudowaną działkę (jako osoba fizyczna). Teraz chce ją podzielić na dziesięć działek, które będą mogły być wykorzystane pod budownictwo mieszkalno-pensjonatowe. Kilka z tych działek chce sprzedać. Prowadzi teraz działalność gospodarczą. Jednak kupno działki i jej użytkowanie nie było związane z żadną działalnością gospodarczą. Zastanawiał się, czy sprzedając kilka z posiadanych działek, będzie uznany za podatnika VAT i zobowiązany do zapłaty podatku.
Izba skarbowa, wyjaśniając wątpliwości podatnika, stwierdziła, że od 1 maja 2004 r. zasadą jest opodatkowanie VAT dostawy gruntów. Podatnikami są m.in. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel i rezultat tej działalności. Organ wyjaśnił, że kryterium wykonywania działalności gospodarczej jest m.in. częstotliwość wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.
Zdaniem organu podatkowego w rozpatrywanym przypadku już sama okoliczność podziału nieruchomości gruntowej niezabudowanej na mniejsze działki wskazuje, że powzięty został zamiar sprzedaży działek w sposób częstotliwy – w przeciwnym razie dzielenie gruntów byłoby niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione. Organ uznał więc planowaną dostawę działek przeznaczonych pod zabudowę za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.