Udzielając pełnomocnictwa do nabycia bądź sprzedaży nieruchomości w Polsce, należy się udać do notariusza w celu sporządzenia aktu notarialnego obejmującego pełnomocnictwo.
– Takiego pełnomocnictwa możemy także udzielić przed notariuszem za granicą, jednakże powinno ono dodatkowo dla swej ważności zawierać klauzulę apostille lub być prawidłowo zalegalizowane w kraju, w którym pełnomocnictwo zostało sporządzone – zauważa Ksawery Dzitko z kancelarii prawniczej Magnusson.
[srodtytul]Zakres czynności[/srodtytul]
Najprostszy sposób to udzielenie pełnomocnictwa osobie, do której mamy zaufanie i która może zawrzeć umowę ze sprzedawcą na miejscu. – Z takimi sytuacjami będziemy mieli najczęściej do czynienia, gdy nieruchomość w innym zakątku kraju została przez nabywcę wybrana, warunki umowy zostały ze sprzedawcą uzgodnione, jednak z jakichkolwiek przyczyn zawarcie umowy na miejscu przez kupującego jest niemożliwe. Wówczas zawarcie umowy nabycia nieruchomości musi się odbyć z pomocą osoby trzeciej – czy to kogoś z rodziny, czy też osoby obcej – opowiada Mateusz Mrzygłód z Kancelarii Prawnej BSO Prawo & Podatki – Bramorski Szermach Okorowska.
Zawarcie umowy nabycia nieruchomości przez osobę trzecią jest możliwe wtedy, gdy kupujący uda się do notariusza w celu sporządzenia i udzielenia pełnomocnictwa do nabycia nieruchomości. W treści pełnomocnictwa, w celu zabezpieczenia interesów kupującego, należy szczegółowo opisać zakres czynności naszego przedstawiciela.