Każdy zakup nieruchomości należy dobrze zaplanować. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba nie tylko poznać specyfikę cenową rynku, ale nawet sprawdzić, jak na przestrzeni lat wyglądało zainteresowanie konkretnymi rejonami miasta.
– Jeżeli ktoś traktuje zakup nieruchomości na rynku pierwotnym jako lokatę kapitału, to musi przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, co ma się dziać z tym lokalem, zanim zostanie sprzedany – twierdzi Michał Tomasz Kowalewski, dyrektor ds. inwestycji w biurze Tyszkiewicz Nieruchomości. – Oczywista jest odpowiedź, że najlepiej takie mieszkanie wynająć, więc to niejako automatycznie narzuca poszukiwanie ofert w lokalizacjach dobrze skomunikowanych, gdzie łatwo będzie znaleźć zainteresowanych najmem, nie opuszczając stawki zbyt nisko.
W Gdańsku według Kowalewskiego najbardziej atrakcyjnymi lokalizacjami są dzisiaj m.in. Starówka, Wrzeszcz i Morena.
[srodtytul]Ulica ulicy nierówna[/srodtytul]
– Dużym zainteresowaniem cieszą się tereny i dzielnice zlokalizowane blisko centrum, plaży i parków. Przede wszystkim są to obszary w pasie nadmorskim, takie jak Redłowo, Orłowo, Wzgórze Maksymiliana czy Kamienna Góra w Gdyni. W Gdańsku są to m.in. rejony Żabianki, Jelitkowa, Wrzeszcza i oczywiście Śródmieścia. Jeżeli chodzi o drogi Sopot, to wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się Sopot Dolny, Karlikowo i Kamienny Potok – mówi Miłosz Andrzejczyk z biura Andrzejczyk Nieruchomości.