[b][i]Zamierzamy sprzedać mieszkanie. Czy możemy wycofać środki gromadzone od paru lat w funduszu remontowym? W jakiej formie należy poinformować o tym zarząd wspólnoty? Kiedy należy to zrobić - przed sprzedażą mieszkania (będziemy zawierać umowę przedwstępną), czy po sprzedaży? Czy przyszły właściciel będzie musiał uzupełnić wycofane przez nas środki? [/i][/b]
(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)
[b]Odpowiada Seweryn Chwałek, licencjonowany zarządca nieruchomości we Wrocławiu:[/b]
Status funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej nie jest regulowany przez ustawy. Każda wspólnota sama ustala, w drodze uchwały, zasady gromadzenia i rozliczania środków z funduszu remontowego. W przypadku, gdy wspólnota nie uregulowała szczegółowo statusu funduszu remontowego, a gromadzone środki stanowią faktyczną (księgową) nadpłatę właścicieli lokali, gdyż nie były księgowane comiesięczne należności na fundusz remontowy, to rzeczywiście mogą Państwo wycofać zgromadzone środki. Fundusz remontowy jest wówczas faktycznie dobrowolnym funduszem składkowym, a od strony księgowej stanowi sumę wpłat właścicieli lokali, gromadzonych bez formalnego tytułu. Oznacza to, że wpłaty są księgowane po stronie „ma”, bez odpowiadającego im zapisu po stronie „winien” , czyli jako księgowa nadpłata, którą wpłacający w każdej chwili może wycofać, gdyż nie miał obowiązku jej dokonywania.
Jeśli jednak wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o obowiązku comiesięcznych wpłat zaliczek na fundusz remontowy, z którego finansowane są wydatki na remonty, to wpłaconych pieniędzy zazwyczaj nie można wycofać, gdyż stanowią przychód wspólnoty mieszkaniowej. Niewydane w danym roku stanowią przychód roku następnego, co zabezpiecza interesy wspólnoty mieszkaniowej, która systematycznie gromadzi przewidywalne środki.