Potrzeba ustanowienia drogi koniecznej pojawia się w praktyce najczęściej w razie podziału nieruchomości na mniejsze działki w związku z działem spadku lub zniesieniem współwłasności (np. gruntu darowanego przez rodziców rodzeństwu), a także gdy właściciel większej nieruchomości chce ją podzielić i sprzedać.
[srodtytul]Zasady ustanawiania[/srodtytul]
W art. 93 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami [/link] wyraźnie zapisano, że podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeśli wydzielone działki nie miałyby dostępu do drogi publicznej. Taki dostęp może zapewnić wydzielenie drogi wewnętrznej, wraz z ustanowieniem odpowiednich służebności drogowych dla wydzielonych działek, a także ustanowienie służebności drogi koniecznej. Bez uregulowania tej kwestii nie można liczyć na wydanie przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta decyzji o podziale. Trzeba jednak zaznaczyć, że art. 93 ustawy z 1997 r. nie dotyczy gruntów rolnych i leśnych.
Jeśli do podziału nieruchomości dochodzi w sprawie o dział spadku, podział majątku dorobkowego po rozwodzie czy zniesienie współwłasności, to sąd – gdyby działka przyznana uczestnikowi nie miała dostępu do drogi publicznej – musi ustanowić na rzecz tej działki służebność drogi koniecznej.
Także inne życiowe sytuacje mogą spowodować, że nieruchomość nie będzie miała odpowiedniego dostępu do drogi publicznej albo do należących do niej zabudowań gospodarskich. Zdarza się, że za zgodą właścicieli działki sąsiedniej właściciele nieruchomości izolowanej korzystają z dojazdu przez ich grunt, mimo braku formalnego uregulowania tej kwestii. Problemy zaczynają się, gdy działka ta zmienia właściciela, a następny nie godzi się, by sąsiedzi przechodzili czy przejeżdżali przez jego nieruchomość.