Ciąży na nim obowiązek używania ich w sposób określony w umowie. Te obowiązki dotyczą wszystkich najemców – zarówno lokali użytkowych, tj. przeznaczanych na sklepy, biura, warsztaty itp., jak i mieszkań. Tu jednak ograniczamy się do kwestii związanych z ulepszeniami i naprawami lokali użytkowych i do wynikających z tego rozliczeń – między wynajmującym a najemcą. Odnoszą się one zarówno do lokali użytkowych wynajmowanych od prywatnych właścicieli, jak i będących własnością gminy lub Skarbu Państwa.
Zasadą jest, że najemcy wolno założyć w wynajętym lokum oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia. Jest to wyliczenie przykładowe. Dlatego najemcy wolno założyć także np. Internet, centralne ogrzewanie, instalację wodociągową. Tego rodzaju ulepszenia są zakazane tylko wtedy, gdy sposób ich dokonania byłby sprzeczny z obowiązującymi przepisami albo zagrażał bezpieczeństwu nieruchomości. Dotyczy to również bezpieczeństwa innych najemców i osób trzecich.
Często konieczne jest do tego współdziałanie z właścicielem. W takich sytuacjach najemca może domagać się od niego współdziałania, ale musi mu zwrócić ewentualne koszty (art. 684 k.c.).