Według badań portalu Oferty.net Rembertów zajmuje ostatnie miejsce w rankingu popularności dzielnic. Sami pośrednicy przyznają, że niewiele do nich trafia ofert z tej lokalizacji.

Dziś średnia stawka w tej dzielnicy wynosi 7,1 tys. zł za 1 mkw. i ciągle spada. W szczycie hossy najwyższe ceny ofertowe zanotowano w sierpniu i październiku 2007 r. –ok. 8,1 tys. zł za metr (znacznie poniżej średniej warszawskiej sięgającej wtedy ponad 9,7 tys. zł wg Ofert.net).

– Rembertów nieustannie plasuje się na szarym końcu rankingu popularności warszawskich dzielnic. Przede wszystkim w dalszym ciągu ma charakter raczej małej miejscowości podwarszawskiej niż fragmentu dużego organizmu miejskiego. Dominuje tam bowiem zabudowa jednorodzinna – tłumaczy Marcin Drogomirecki z portalu Oferty.net.

[srodtytul]Brak infrastruktury [/srodtytul]

Klienci nie interesują się Rembertowem również ze względu zły dojazd do tej dzielnicy z centrum – osoby zmotoryzowane lub korzystające z autobusów, a nie kolejki miejskiej, sporo czasu spędzają w korkach. – Ponadto dzielnica jest pozbawiona odpowiedniej infrastruktury, a do nowych osiedli dojeżdża się fatalnie, często szutrową drogą przez las – zauważa Ewa Orłowska z agencji Polanowscy Nieruchomości.

Z drugiej strony sama podaż ofert z rynku wtórnego w Rembertowie jest niewielka. Brakuje także nowych inwestycji deweloperskich. – Nieliczne oferty z rynku pierwotnego to mieszkania w standardzie popularnym. Nikt nie realizuje inwestycji o wyższym standardzie, które, intensywnie promowane, wpływałyby na kształtowanie pozytywnego wizerunku dzielnicy – twierdzi Drogomirecki.

Największym atutem tej dzielnicy wydaje się kolej, którą można się szybko dostać do centrum. – Rembertów rzeczywiście nie cieszy się wielkim zainteresowaniem, ale jest to w dużym stopniu pokłosie funkcjonujących wciąż mitów o prawobrzeżnej Warszawie jako mniej atrakcyjnej. Dzielnica w ostatnich latach bardzo się zmieniła. Trwają prace przy modernizacji ul. Marsa, co ułatwi również komunikację samochodową. A sam Rembertów jest otoczony lasem, cichy, wręcz małomiasteczkowy – opowiada Waldemar Oleksiak z agencji nieruchomości Emmerson.

Jego zdaniem rejony najbardziej atrakcyjne znajdują się w pobliżu stacji kolejowej. – Ludzie, którzy przeprowadzają się do Rembertowa, z reguły nie chcą się już nigdzie przenosić. Dzielnica ma ograniczone tereny inwestycyjne, jednak powstało kilka nowych osiedli, modernizowane są też stare, przedwojenne kamienice – mówi Oleksiak.

[srodtytul]Tanie oferty[/srodtytul]

Ewa Orłowska szacuje, że za mieszkania w kilkuletnich budynkach nabywcy płacą 6,5 – 7,5 tys. zł za 1 mkw. Z reguły w tej cenie znajdują się miejsca postojowe, co jeszcze bardziej obniży stawkę mkw. Oferty ze starszych budynków są jeszcze tańsze. Np. za 250 tys. zł można kupić dwa pokoje o pow. 48 mkw., do remontu, w kamienicy z 1938 r. Najtańsze mieszkania, np. na portalu Gratka.pl, kosztują 150 tys. zł – za tyle można kupić 25-metrową kawalerkę z lat 50., a za 182 tys. zł jest do wzięcia lokum dwupokojowe o pow. 27 mkw., jeszcze starsze, bo z lat 30. Najdroższe natomiast propozycje sprzedaży, jak podają pośrednicy z biura nieruchomości Emmerson, sięgają 750 tys. zł. Za tyle jest do wzięcia m.in. ponad 100-metrowe, czteropokojowe lokum w stanie deweloperskim, które powstało w wyniku nadbudowy kamienicy.

Tymczasem ceny domów wynoszą minimum 600 tys. zł. Tyle kosztuje np. 110- metrowy segment środkowy do wykończenia na 120-metrowej działce. W Szybko.pl za 600 tys. zł znajdziemy również ofertę sprzedaży połowy bliźniaka o pow. 112 mkw., postawionego na 300-metrowej działce, w pobliżu kolejki podmiejskiej. Najdroższe domy kosztują natomiast nie więcej niż 2 mln zł, np. za 285-metrowy dom wolno stojący z 1983 roku na 750-metrowej działce zapłacimy 1,8 mln zł – to oferta pochodząca z biura nieruchomości Emmerson.

[ramka][srodtytul]Oferty do wzięcia[/srodtytul]

• Ul. Bellony, mieszkanie, trzy pokoje, pow.: 80,4 mkw., piętro: 1, cena 1 mkw.: 4,7 tys. zł, cena całości: 375 tys. zł

• Ul. Kramarska, mieszkanie, dwa pokoje, pow.: 49,2 mkw., piętro: 1, cena 1 mkw.: 8,5 tys. zł, cena całości: 419 tys. zł

• Ul. Stelmachów, pół bliźniaka, pięć pokoi, pow.: 240 mkw., pow., 550 mkw., cena 1 mkw.: 5,4 tys. zł, cena całości: 1,3 mln zł

• Ul. Strycharska, dom wolno stojący, sześć pokoi, pow.: 285 mkw., cena 1 mkw.: 6,3 tys. zł, cena całości: 1,8 mln zł

[i]źródło: Emmerson[/i] [/ramka]