[b]Konrad Płochocki, Fundacja na rzecz Kredytu Hipotecznego[/b]
Dziś właściciel wynajmujący mieszkanie ma do wyboru dwa rodzaje opodatkowania - może wybrać ryczałt lub rozliczać się według skali.
Jeśli zdecyduje się na ryczałt, będzie musiał odprowadzać 8,5 proc. podatku od przychodów. Tak opodatkować może tylko równowartość pierwszych 4 tys. euro w roku podatkowym. Jeśli zarobi więcej, musi odprowadzić 20 proc. podatku od nadwyżki. Warto zwrócić uwagę, iż opodatkowany jest przychód, a nie dochód.
Sposobem na pomniejszenie należnego podatku jest zobowiązanie najmującego do opłacania czynszu. Dla przykładu: podpisujemy umowę najmu na 3 tys. złotych miesięcznie. W cenie jest czynsz 500 złotych, który właściciel będzie odprowadzał do spółdzielni. Oznacza to, że w urzędzie skarbowym do opodatkowania mamy 36 tys. złotych.
Jeżeli podpiszemy tą samą umowę na 2,5 tys. złotych, ale najemcę zobowiążemy do opłacania 500 złotych czynszu wprost do spółdzielni, do opodatkowania w urzędzie skarbowym będziemy mieli 30 tys. złotych. Należy jedynie pamiętać, aby kontrolować, czy najemca regularnie opłaca czynsz do spółdzielni.