Na Służewcu ok. 10 proc. biur w oddanych w tym roku projektach stoi pustych. Natomiast w centrum stolicy współczynnik powierzchni wolnej wynosi 8 proc.

W dodatku na rynku ciągle jest sporo ofert podnajmu, co powoduje, że zwłaszcza na Mokotowie można wynegocjować bardzo atrakcyjne stawki za wynajem, sięgające nawet 10 euro za mkw. miesięcznie.

[srodtytul]Duża podaż[/srodtytul]

Skąd tak wiele pustostanów? Na Służewcu niedawno oddanych do użytku zostało sporo budynków – m.in. Horizon Plaza, Trinity Park 3, Park Postępu, Adgar Plaza B czy Catalina Office Center.

Wkrótce gotowy będzie kolejny kompleks – New City Mokotów. I to właśnie duża podaż biurowców, których budowa ruszyła jeszcze przed spowolnieniem gospodarczym, przyczyniła się zdaniem Jarosława Prawickiego z CB Richard Ellis, do 10-proc. współczynnika pustostanów. Nieco inna sytuacja jest w Śródmieściu, gdzie wolne biura czekają na najemców w starszych budynkach, bo tu trudno o nadpodaż nowych projektów ze względu na ograniczone możliwości budowania. Na najemców czekają więc takie budynki jak Skylight, N 21 czy Deloitte House. Dodatkowo z niektórych biurowców, np. Millennium Plaza, Aktyn, Warszawskie Centrum Finansowe, Roma Office Center, więksi najemcy wyprowadzili się przenosząc swoją działalność poza centrum miasta.

– W tym przypadku znaczenie miała wysokość czynszów w budynkach w centrum. Wobec pogarszających się wyników finansowych i wysokich czynszów w centrum, wiele firm decydowało się na przeniesienie w mniej centralne lokalizacje – tłumaczy Jarosław Prawicki.

Jednocześnie w centrum i na Mokotowie ciągle jest znaczna podaż powierzchni do podnajęcia. – Na chętnych czekają zarówno małe, jak i duże powierzchnie, powyżej 1 tys. mkw. – mówi Jakub Sylwestrowicz z Jones Lang La Salle.

Duża podaż biur o różnej jakości i różnych czynszach nominalnych, przy ciągle jeszcze ograniczonym popycie, prowadzi do znacznego obniżenia stawek efektywnych. – Średnio za wynajem biura poza centrum właściciele budynków chcą 15 – 17 euro za mkw. miesięcznie. Jednak efektywne stawki spadły do poziomu 10 – 15 euro za mkw. – szacuje Ewelina Gronek z K&G Partners.

Najtańsze oferty najmu na Mokotowie znajdziemy np. w kompleksie Empark (11 euro za mkw. miesięcznie w budynku Orion) oraz w Mokotów Plaza (12,5 euro za mkw.), natomiast w centrum – w budynkach Aktyn (18,5 euro za mkw.) oraz Millennium Plaza (18 euro za mkw.) – W tym ostatnim biurowcu można podnająć powierzchnię od firmy Dell za nawet ok. 11 euro za mkw. – dodaje Jakub Sylwestrowicz.

Do czynszu należy doliczyć koszty eksploatacyjne, na poziomie około 4,5 euro na Mokotowie i 5,5 euro za mkw. miesięcznie w centrum.

[srodtytul]Drogi najem[/srodtytul]

Zdaniem pośredników najtaniej można wynająć biura od firm, które mają powierzchnię do podnajęcia. Spółki te są dziś bardzo elastyczne w trakcie negocjacji, zwłaszcza gdy widzą, że klient jest naprawdę zainteresowany kontraktem.

– Warto dziś prowadzić rozmowy np. z BRE Bankiem, mającym do podnajęcia powierzchnię w budynku Luminar czy z Netią oferującą biura w Marynarska Business Park – sugeruje jeden z doradców rynkowych.

Analitycy zgodnie jednak twierdzą, że w trzecim kwartale 2009 r. można było zaobserwować wzmożone zainteresowanie najemców biurowymi. Pustostany będą więc stopniowo znikać. – Ostatnio najemcy zaczęli pytać o biura, ale poza centrum, m.in. właśnie na Służewcu ze względu na niższe stawki czynszu, a także różne, pozaczynszowe zachęty od właścicieli budynków. Jednak na znaczne zmniejszenie ilości pustostanów w tych lokalizacjach nie ma co liczyć. Najemców wciąż odstrasza słabo rozwinięta infrastruktura oraz brak rozwiązań komunikacyjnych – twierdzi Ewelina Gronek.

[wyimek]10 euro za tyle można wynająć miesięcznie metr nowego biura na Służewcu [/wyimek]

Jednak, oprócz zwiększonego popytu, wpływ na decyzje firm będzie miała również ograniczona podaż. Jak szacuje Jarosław Prawicki, w centrum i na Mokotowie w przyszłym roku zostanie oddanych w sumie zaledwie kilkanaście projektów.

Tymczasem, jak mówi Jakub Sylwestrowicz, w centrum powierzchnie wynajmują się wolniej niż na Mokotowie, gdyż najemcy czekają na dalsze spadki czynszów i wstrzymują się z podpisaniem kontraktu, który z reguły jest zawierany na pięć lat, a w przypadku przedłużenia umowy – na kolejne trzy lata.

[ramka][srodtytul]Tanie oferty najmu biur[/srodtytul]

>> ul. Kłopotowskiego, Symfonia, pow.: 615 mkw., nominalny czynsz: 13 euro za mkw. miesięcznie

>> ul. Postępu, Mokotów Biznes Park (Orion), pow.: 865 mkw., nominalny czynsz: 13 euro za mkw. miesięcznie

>> ul. Suwak, Trinity Park II, pow.: 1650 mkw., nominalny czynsz: 12 euro za mkw. miesięcznie

>> ul. Wołoska, Mokotów Biznes Park (Mars), pow.: 633 mkw., nominalny czynsz: 11,5 euro za mkw. miesięcznie

>> ul. Bokserska, Bokserska Office Center, pow.: 435 mkw., nominalny czynsz: 11,5 euro za mkw. miesięcznie

[i]źródło: KG Partners, Jones Lang LaSalle[/i][/ramka]