Ciągle można liczyć na spore upusty

Najwięcej wolnej powierzchni w biurowcach znajdziemy w Warszawie w centrum i na Służewcu oraz przy ul. Puławskiej. Najemcy ciągle zwlekają z podpisaniem kontraktu, licząc na dalsze spadki czynszów, zwłaszcza w Śródmieściu

Publikacja: 16.11.2009 00:19

Ciągle można liczyć na spore upusty

Foto: www.sxc.hu, riyadh riy riyadh riyadh

Na Służewcu ok. 10 proc. biur w oddanych w tym roku projektach stoi pustych. Natomiast w centrum stolicy współczynnik powierzchni wolnej wynosi 8 proc.

W dodatku na rynku ciągle jest sporo ofert podnajmu, co powoduje, że zwłaszcza na Mokotowie można wynegocjować bardzo atrakcyjne stawki za wynajem, sięgające nawet 10 euro za mkw. miesięcznie.

[srodtytul]Duża podaż[/srodtytul]

Skąd tak wiele pustostanów? Na Służewcu niedawno oddanych do użytku zostało sporo budynków – m.in. Horizon Plaza, Trinity Park 3, Park Postępu, Adgar Plaza B czy Catalina Office Center.

Wkrótce gotowy będzie kolejny kompleks – New City Mokotów. I to właśnie duża podaż biurowców, których budowa ruszyła jeszcze przed spowolnieniem gospodarczym, przyczyniła się zdaniem Jarosława Prawickiego z CB Richard Ellis, do 10-proc. współczynnika pustostanów. Nieco inna sytuacja jest w Śródmieściu, gdzie wolne biura czekają na najemców w starszych budynkach, bo tu trudno o nadpodaż nowych projektów ze względu na ograniczone możliwości budowania. Na najemców czekają więc takie budynki jak Skylight, N 21 czy Deloitte House. Dodatkowo z niektórych biurowców, np. Millennium Plaza, Aktyn, Warszawskie Centrum Finansowe, Roma Office Center, więksi najemcy wyprowadzili się przenosząc swoją działalność poza centrum miasta.

– W tym przypadku znaczenie miała wysokość czynszów w budynkach w centrum. Wobec pogarszających się wyników finansowych i wysokich czynszów w centrum, wiele firm decydowało się na przeniesienie w mniej centralne lokalizacje – tłumaczy Jarosław Prawicki.

Jednocześnie w centrum i na Mokotowie ciągle jest znaczna podaż powierzchni do podnajęcia. – Na chętnych czekają zarówno małe, jak i duże powierzchnie, powyżej 1 tys. mkw. – mówi Jakub Sylwestrowicz z Jones Lang La Salle.

Duża podaż biur o różnej jakości i różnych czynszach nominalnych, przy ciągle jeszcze ograniczonym popycie, prowadzi do znacznego obniżenia stawek efektywnych. – Średnio za wynajem biura poza centrum właściciele budynków chcą 15 – 17 euro za mkw. miesięcznie. Jednak efektywne stawki spadły do poziomu 10 – 15 euro za mkw. – szacuje Ewelina Gronek z K&G Partners.

Najtańsze oferty najmu na Mokotowie znajdziemy np. w kompleksie Empark (11 euro za mkw. miesięcznie w budynku Orion) oraz w Mokotów Plaza (12,5 euro za mkw.), natomiast w centrum – w budynkach Aktyn (18,5 euro za mkw.) oraz Millennium Plaza (18 euro za mkw.) – W tym ostatnim biurowcu można podnająć powierzchnię od firmy Dell za nawet ok. 11 euro za mkw. – dodaje Jakub Sylwestrowicz.

Do czynszu należy doliczyć koszty eksploatacyjne, na poziomie około 4,5 euro na Mokotowie i 5,5 euro za mkw. miesięcznie w centrum.

[srodtytul]Drogi najem[/srodtytul]

Zdaniem pośredników najtaniej można wynająć biura od firm, które mają powierzchnię do podnajęcia. Spółki te są dziś bardzo elastyczne w trakcie negocjacji, zwłaszcza gdy widzą, że klient jest naprawdę zainteresowany kontraktem.

– Warto dziś prowadzić rozmowy np. z BRE Bankiem, mającym do podnajęcia powierzchnię w budynku Luminar czy z Netią oferującą biura w Marynarska Business Park – sugeruje jeden z doradców rynkowych.

Analitycy zgodnie jednak twierdzą, że w trzecim kwartale 2009 r. można było zaobserwować wzmożone zainteresowanie najemców biurowymi. Pustostany będą więc stopniowo znikać. – Ostatnio najemcy zaczęli pytać o biura, ale poza centrum, m.in. właśnie na Służewcu ze względu na niższe stawki czynszu, a także różne, pozaczynszowe zachęty od właścicieli budynków. Jednak na znaczne zmniejszenie ilości pustostanów w tych lokalizacjach nie ma co liczyć. Najemców wciąż odstrasza słabo rozwinięta infrastruktura oraz brak rozwiązań komunikacyjnych – twierdzi Ewelina Gronek.

[wyimek]10 euro za tyle można wynająć miesięcznie metr nowego biura na Służewcu [/wyimek]

Jednak, oprócz zwiększonego popytu, wpływ na decyzje firm będzie miała również ograniczona podaż. Jak szacuje Jarosław Prawicki, w centrum i na Mokotowie w przyszłym roku zostanie oddanych w sumie zaledwie kilkanaście projektów.

Tymczasem, jak mówi Jakub Sylwestrowicz, w centrum powierzchnie wynajmują się wolniej niż na Mokotowie, gdyż najemcy czekają na dalsze spadki czynszów i wstrzymują się z podpisaniem kontraktu, który z reguły jest zawierany na pięć lat, a w przypadku przedłużenia umowy – na kolejne trzy lata.

[ramka][srodtytul]Tanie oferty najmu biur[/srodtytul]

>> ul. Kłopotowskiego, Symfonia, pow.: 615 mkw., nominalny czynsz: 13 euro za mkw. miesięcznie

>> ul. Postępu, Mokotów Biznes Park (Orion), pow.: 865 mkw., nominalny czynsz: 13 euro za mkw. miesięcznie

>> ul. Suwak, Trinity Park II, pow.: 1650 mkw., nominalny czynsz: 12 euro za mkw. miesięcznie

>> ul. Wołoska, Mokotów Biznes Park (Mars), pow.: 633 mkw., nominalny czynsz: 11,5 euro za mkw. miesięcznie

>> ul. Bokserska, Bokserska Office Center, pow.: 435 mkw., nominalny czynsz: 11,5 euro za mkw. miesięcznie

[i]źródło: KG Partners, Jones Lang LaSalle[/i][/ramka]

Na Służewcu ok. 10 proc. biur w oddanych w tym roku projektach stoi pustych. Natomiast w centrum stolicy współczynnik powierzchni wolnej wynosi 8 proc.

W dodatku na rynku ciągle jest sporo ofert podnajmu, co powoduje, że zwłaszcza na Mokotowie można wynegocjować bardzo atrakcyjne stawki za wynajem, sięgające nawet 10 euro za mkw. miesięcznie.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Wzrosty cen wyhamowały
Nieruchomości
Koniec spowolnienia sprzedaży mieszkań? Znamy wyniki deweloperów z giełdy
Nieruchomości
Nadszedł czas kupującego. Ceny mieszkań do negocjacji
Nieruchomości
Reforma planistyczna a rynek gruntów inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w kwietniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne