– W okolicach Warszawy nie znajdziemy takich projektów jak mokotowski Biały Kamień, gdzie ceny apartamentów sięgają kilku milionów złotych. Mogą jednak powstawać kameralne budynki, w których zaplanowano cztery czy sześć mieszkań – opowiada Piotr Wieszczyk z biura Maxon Nieruchomości.

Zdaniem Marcina Jańczuka z agencji nieruchomości Metrohouse sama definicja apartamentu wyklucza jego lokalizację na innym terenie niż w prestiżowej części dużego miasta.

– Pod Warszawą można więc znaleźć mieszkania szumnie zwane apartamentami, ale są to po prostu lokale o podwyższonym standardzie – tłumaczy Marcin Jańczuk.

Choć miejscowości w okolicach stolicy są dziś pozbawione luksusowych ofert, to zdaniem Waldemara Oleksiaka z firmy Emmerson Nieruchomości ten segment rynku rozwinie się z czasem i pod miastem, ale w bardziej prestiżowych lokalizacjach. – Zbyt szybko jednak do tego nie dojdzie, biorąc od uwagę, że na razie nie ma wielu chętnych na lokale z wyższej półki w samej stolicy – twierdzi Waldemar Oleksiak.

– Jeśli ceny w podwarszawskim osiedlu wynoszą średnio 6 – 7 tys. zł za mkw., ciężko będzie skłonić klienta do zakupu za np. ponad 10 tys. zł za mkw., nawet za lokal o podwyższonym standardzie. Za tyle nabywcy wybiorą raczej mieszkanie w Warszawie – dodaje Marcin Jańczuk.

Klientów poszukujących mieszkań w podwarszawskich lokalizacjach można podzielić na dwie grupy. Najwięcej osób kosztem lokalizacji szuka tańszych ofert, np. zamiast na Targówku – kupują M w Ząbkach, zamiast na Tarchominie – w Jabłonnej, czy zamiast na Ursynowie – w Nowej Iwicznej.

– Druga grupa potencjalnych inwestorów to osoby związane z danym terenem. Wybierając lokalizację, sugerują się np. bliskością rodziny lub po prostu urodzili się w danej miejscowości. Takie osoby często szukają ofert o podwyższonym standardzie w danej okolicy, bo cena staje się drugorzędnym czynnikiem wyboru – opowiada Marcin Jańczuk. – A jeśli ktoś chce zamieszkać w domu z wyższej półki, to raczej sam go wybuduje, niż kupi z drugiej ręki – dodaje.

Droższe oferty pod Warszawą to z reguły mieszkania nowe, w stanie deweloperskim. Znajdziemy je przede wszystkim, jak podaje Waldemar Oleksiak, w Piasecznie oraz w Konstancinie-Jeziornej.

[ramka][srodtytul]Drogie M pod miastem[/srodtytul]

>> Józefosław, pow.: 115 mkw., pięć pokoi, mieszkanie w budynku z 2007 r. stylizowanym na modernistyczną willę, cena: 990 tys. zł

>> Ząbki, pow.: 108 mkw., pięć pokoi, dwa poziomy z tarasem na dachu z widokiem na las, rok budowy: 2006 r., cena: 1,2 mln zł

>> Konstancin-Jeziorna, pow.: 73 mkw., trzy pokoje, rok budowy: 2003 r., cena: 780 tys. zł

[i]źródło: Metrohouse[/i][/ramka]